niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościWiadomościFirmy powinny bardziej zadbać o kwestie ESG?

Firmy powinny bardziej zadbać o kwestie ESG?

56 ze 100 największych firm działających na polskim rynku opublikowało ujawnienia klimatyczne i środowiskowe – wynika z drugiej edycji raportu firmy doradczej KPMG „Benchmark klimatyczno-środowiskowy. Analiza raportowania zrównoważonego rozwoju”. Sprawdza on raporty niefinansowe największych przedsiębiorstw działających w Polsce.

Firma doradcza zauważa, że organizacje powinny uważniej przyglądać się swojej działalności pod kątem kwestii ESG, w tym środowiskowych, społecznych i tych związanych z ładem korporacyjnym. Z analizy wynika, że średni wynik uzyskany przez organizacje raportujące działania pozafinansowe to 5,08 w 10-stopniowej skali. W 2023 roku średnia ta wynosiła 5,27 pkt.

Justyna Wysocka-Golec, Partner Associate, Consulting, liderka zespołu ESG, dekarbonizacji i bioróżnorodności KPMG w Polsce, podkreśla, że „to niemal ten sam poziom ujawnień (i ich braku) co rok temu”. „Pokazuje to wyraźnie, ile jeszcze pracy pozostało do zrobienia. Tym bardziej że wraz z pojawieniem się regulacji prawnych i związanych z nimi standardów, znika argument za tym, by nie ujawniać danych i ryzykować rychłe ponoszenie kosztów związanych ze zmianą formatu raportowania” – dodaje.

Eksperci KPMG przeanalizowali ujawnienia niefinansowe 100 największych podmiotów, które działają na polskim rynku. Próba obejmowała spółki zróżnicowane pod względem wielkości, branży, pochodzenia kapitału właścicielskiego czy obecności na giełdzie. Na czele w Polsce znalazły się przede wszystkim spółki handlowe, w tym te z sektora FMCG, produkcyjne, zwłaszcza motoryzacyjne i produkujące żywność, a także finansowe i przemysłowe, szczególnie energetyczne, wydobywcze i chemiczne.

W 2024 roku najbardziej aktywne raportowo firmy to te należące do branż chemicznej i budowlanej. W 2023 roku byli to natomiast przedstawiciele branż wydobywczej i energetycznej. Jak wynika z raportu, firmy chemiczne i budowlane osiągnęły 6,33 na 10 pkt, co jest nieznacznie gorszym wynikiem od tego zdobytego przez branżę wydobywczą i energetyczną w zeszłym roku. Na drugim miejscu znalazły się firmy z sektora finansowego i ubezpieczeniowego, które zdobyły 5,94 pkt, a trzecią pozycję zajęły firmy działające w przemyśle naftowym, wydobywczym i energetycznym z wynikiem 5,89 pkt.

Raport pokazuje, że spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych osiągają lepsze wyniki benchmarku i wyższy wskaźnik transparentności. Zaledwie 13 proc. z nich miało braki danych, a ich benchmarkowy wynik ujawnień wyniósł średnio 5,8 pkt, przewyższając tym samym firmy spoza GPW o prawie dwa punkty.

Wysocka-Golec zaznacza, że „lepsze wyniki firm notowanych na giełdzie wynikają z większej zależności od interesariuszy oraz wnikliwej analizy rynkowej”. Jak informuje ekspertka, „dodatkowo w inwestycjach coraz większą rolę odgrywać będą zielone aktywa, które już teraz wyraźnie zyskują na wartości finansowej”. „Trend ten będzie wzmacniany również przez postawę sektora bankowego, który w swojej działalności zamierza promować firmy przechodzące przez transformację w kierunku bardziej zrównoważonych modeli. Przedsiębiorcy aktywni na giełdzie mają świadomość tych procesów, dlatego są bardziej zmotywowani do dbania o odpowiedni poziom ujawnień ESG” – mówi Wysocka-Golec.

Pełną wersję raportu można znaleźć na stronie. (ao)

O badaniu: Raport stanowi rezultat prac badawczych przeprowadzonych wiosną 2024 roku przez zespół ds. ESG, dekarbonizacji i bioróżnorodności w dziale consultingu w KPMG w Polsce. Ich celem było zweryfikowanie na ile największe, operujące w Polsce przedsiębiorstwa są przygotowane do spełnienia rosnących oczekiwań interesariuszy oraz wymagań prawnych, związanych z kwestiami klimatycznymi i środowiskowymi – szczególnie w porównaniu do wyników badań, przeprowadzonych w 2023 roku. Podstawowym pytaniem badawczym był zakres ujawnień niefinansowych polskich firm dotyczących klimatu i środowiska dla 2023 roku

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj