środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomościFirmy powinny bardziej zwracać uwagę na dobrostan psychiczny pracowników

Firmy powinny bardziej zwracać uwagę na dobrostan psychiczny pracowników

29 proc. specjalistów i menedżerów deklaruje, że odczuwa syndrom wypalenia zawodowego – wynika z badania Hays Poland. Firma z okazji nadchodzącego Dnia Walki z Wypaleniem Zawodowym (14 września) i minionego Światowego Dnia Wellbeingu (8 września) przypomina, jak ważny jest dobrostan psychiczny w pracy.

Hays Poland zwraca uwagę, że chroniczne zmęczenie, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, utrata motywacji czy nadmierna drażliwość mogą być objawami wypalenia zawodowego. Tego typu dolegliwości sprawiają, że wyniki w pracy ulegają pogorszeniu, a czerpanie satysfakcji z życia i utrzymywanie relacji stają się trudniejsze. Po stronie firm rośnie świadomość tego zagrożenia, jednak wraz z nią powinno zwiększać się także wsparcie oferowane pracownikom zmagającym się z tymi trudnościami.

>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!

Badanie pokazuje, że nie wszyscy pracodawcy pamiętają o zdrowiu psychicznym swoich pracowników na co dzień. Mimo że działania związane z ich wellbeingiem ulegają chwilowej intensyfikacji w specjalne dni zwracające uwagę na tego typu problemy, to jakiś czas później zdrowie psychiczne ponownie przestaje być priorytetem. Chociaż 53 proc. profesjonalistów nie odczuwa wypalenia, to kolejne 18 proc. ma co do tego wątpliwości. Ten odsetek jest sygnałem, że na rynku pracy powinno się więcej mówić o zdrowiu psychicznym.

Wypalenie zawodowe jest dużym problemem, ale istnieje wiele sposobów na jego rozwiązanie. Badani w większości uważają, że w walce z syndromem skuteczna jest zmiana pracy (41 proc.). Często pomagają także nowe środowisko oraz „powiew świeżości” w karierze. 31 proc. respondentów twierdzi, że dobrym rozwiązaniem może być też wsparcie pracodawcy. Firmy mogą pomagać swoim pracownikom, oferując im benefit w postaci dostępu do opieki psychologicznej lub sesji coachingowych i mentoringowych, co potwierdzają wyniki badania. Ankietowani uważają bowiem, że skuteczne w walce z wypaleniem mogą być zarówno psychoterapia (28 proc.), jak i wsparcie coacha (23 proc.).

>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!

Zaledwie 25 proc. badanych dostrzega, że firmy dbają o dobrostan psychiczny swoich pracowników. 42 proc. ma natomiast zupełnie odwrotne zdanie na ten temat. Jak zauważa Hays Poland, może to oznaczać, że niektóre działania są już podejmowane, ale ich skuteczność bywa niejednoznacznie oceniana przez profesjonalistów. (ao)

O badaniu:

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na przełomie sierpnia i września, na grupie blisko tysiąca specjalistów i menedżerów

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj