22 sierpnia 2022 roku Francja wprowadziła zakaz reklamowania produktów energetycznych z ropy naftowej oraz energii pochodzącej ze spalania węgli zawierających wodór. Jest to efekt przyjęcia przez parlament w sierpniu 2021 roku ustawy klimatycznej, mającej na celu wprowadzenie surowszych przepisów dotyczących zużycia energii i promowania energii odnawialnej – informuje energyvoice.com.
Reklama gazu ziemnego jest nadal dozwolona, jednak zmieni się to w czerwcu 2023 roku – podaje źródło.
Amerykański Instytut Odpowiedzialności Klimatycznej poinformował, że firmy produkujące paliwa kopalne są w czołówce trucicieli i czerpią milionowe zyski, promując sprzedaż węgla i gazu.
Wciąż legalne są jednak inwestycje finansowe i sponsoring związany z komunikacją oraz reklamowanie zdekarbonizowanego wodoru, a także paliw mających co najmniej 50 proc. zawartości energii odnawialnej oraz spełniających kryteria redukcji emisji gazów cieplarnianych i dostarczanie gazu z 50-procentową zawartością biogazu – czytamy.
Za złamanie nowego prawa można dostać karę grzywny w wysokości od 20 tys. do 100 tys. euro – podaje źródło.
Sydney, idąc śladem Francji, przeprowadziło 23 sierpnia 2022 roku głosowanie w sprawie zakazu reklamy paliw kopalnych, stając się tym samym pierwszą czyniącą to jurysdykcją w Nowej Południowej Walii. Jak czytamy, burmistrz Sydney, Clover Moore, został poproszony o napisanie zarówno do federalnego ministra komunikacji, Michelle Rowland, jak i ustępującego ministra ds. rządu cyfrowego, Victora Dominello, aby stworzyć ograniczenia na poziomie federalnym i stanowym. Burmistrz został poproszony o „zbadanie wdrożenia ograniczeń dotyczących reklam paliw kopalnych dla wszelkich oznakowań lub własności kontrolowanych przez radę, a także zakazu przyjmowania sponsorów od firm, których główną działalnością jest wydobycie lub sprzedaż węgla, ropy lub gazu” – informuje energyvoice.com. (zd)