Do końca roku Gdańsk ujednolici loga wszystkich podległych mu jednostek. Na publicznych budynkach pojawią się dwukolorowe tablice z herbem miasta. Nowe znaki graficzne pojawią się również m.in. na stronach internetowych poszczególnych spółek, wizytówkach i oznakowaniu służbowych samochodów. Zmienią się także nazwy miejskich jednostek.
O zmianach miasto poinformowało na stronie gdansk.pl. Jak podaje, do działań skłoniła gdańskich urzędników tzw. ustawa krajobrazowa, podpisana przez prezydenta Polski w połowie 2015 roku. Miasto postanowiło uporządkować wizualny chaos miejskich instytucji.
Przygotowanie nowych znaków graficznych miasto powierzyło specjalistom z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczelnia zaprosiła do współpracy także studentów.
„Uważamy, że podstawowym obowiązkiem takich instytucji jak miasto jest dbanie o wizualną stronę funkcjonowania informacji w jego przestrzeni. Po to, by budować estetyczną kulturę naszych ulic, a także sposób naszego myślenia. Obecnie jest to chaos” – podkreśla prof. Sławomir Witkowski, dziekan Wydziału Grafiki gdańskiej ASP. „Nowoczesne miasta dbają o to, by konsolidować działania, które mają budować mocną markę miasta. Miasto to organizm, który jest wielousługowy, cały czas się ze sobą komunikuje” – dodaje.
Uproszczono system oznakowania publicznych instytucji – wszystkie będą miały niemal identyczne logo, którym będzie dwukolorowy prostokąt z herbem Gdańska. Jednym z kolorów jest czerwony i na nim właśnie pojawi się herb we współczesnej, prostszej formie. Drugi kolor będzie natomiast określał działalność danej jednostki: jasnozielonym będą oznaczone będą spółki zajmujące się transportem (m.in. Zarząd Transportu Miejskiego), grafitowym – jednostki zajmujące się infrastrukturą i inwestycjami miejskimi (m.in. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska), a jasnoniebieskim – instytucje odpowiedzialne za zdrowie i sprawy społeczne (m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie). Kolor ciemnozielony przypisano jednostkom i spółkom zajmującym się edukacją, sportem i rekreacją (m.in. Arena Gdańsk Operator), a granatowy – jednostkom od rozwoju gospodarczego (m.in. Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości).
Źródło: gdansk.pl
Źródło: gdansk.pl
Zmienią się także niektóre nazwy jednostek publicznych, ponieważ – jak zwrócili uwagę przedstawiciele ASP – powinny być identyfikowane z miastem. Zaproponowano na przykład, by Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeże” zmienić na Gdański Ogród Zoologiczny, a Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku na Gdański Ośrodek Sportu. Powiatowy Urząd Pracy będzie natomiast Gdańskim Urzędem Pracy.
Nowe loga i nazwy mają pojawić się do końca 2016 roku. Koszt wprowadzenia nowego systemu identyfikacji ma wynieść około 110 tysięcy złotych, z kolei wynagrodzenie ASP za przygotowanie znaku graficznego oraz projekty tablic zamieszczanych na elewacjach czy znaków na samochodach wyniosło 15 tysięcy złotych. (mb)