niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościGen Z nie zważa na autentyczność influencerów?

Gen Z nie zważa na autentyczność influencerów?

Pokolenie Z coraz rzadziej zwraca uwagę na aspekt autentyczności w kontekście obserwowanych influencerów – tak wynika z raportu „Generational divide: What consumers want from influencer marketing” stworzonego na zlecenie firmy analitycznej Sprout Social.  

Dla millenialsów, generacji X i baby boomerów ważne jest, by twórcy internetowi byli autentyczni. Zwracają oni uwagę również na to, by autorzy treści kierowali się istotnymi dla nich wartościami – dowiadujemy się z analizy.

Źródło: sproutsocial.com

Okazuje się, że innego zdania jest pokolenie Z. Jedynie 35 proc. badanych reprezentujących tę generację postrzega autentyczność jako istotny aspekt profili, które obserwują w social mediach. 47 proc. przedstawicieli najmłodszego pokolenia twierdzi natomiast, że nadrzędną wartość stanowi dla nich liczba obserwujących.

Jak mówi Mel Meacher-Jones, Head of Social and Influencer w Accenture Song, cytowany w publikacji, „autentyczność jest przereklamowana”. Ekspert podkreśla także, że kluczem do satysfakcjonującej relacji odbiorcy i influencera okazuje się przejrzystość. „Jest to relacja korzystna dla obu stron – influencerzy utrzymują się z promowania marek, a obserwujący znają ten komercyjny aspekt” – zauważa specjalista. 

Zgodnie z raportem, aż 30 proc. internautów interesuje się treściami dotyczącymi żywności i napojów. Materiały na temat urody przyciągają uwagę 26 proc. konsumentów, natomiast te poświęcone modzie – 21 proc. z nich. Muzyka cieszy się popularnością wśród 19 proc. badanych. 18 proc. respondentów wskazuje natomiast, że w social mediach interesuje się tematyką DIY oraz craftingu.

Różnice dotyczące preferowanej tematyki są jednak zależne od wieku odbiorców. Młodsze osoby częściej poszukują informacji dotyczących fitnessu, gamingu czy lifestyle’u. Pokolenie X preferuje natomiast kategorie związane ze sportem czy filmami i telewizją. 

Co więcej, zaciekawienie odbiorców – niezależnie od ich wieku czy płci – może zostać zatrzymane mniej więcej „w połowie przewijania” materiału, z którym się zapoznają. Treści aspiracyjne przyciągają najmniejszą uwagę obserwujących. Internauci szukają bowiem „źródeł rozrywki częściej niż edukacji czy zaskoczenia”.

Źródło: sproutsocial.com

Z badania wynika, że 50 proc. pokolenia wyżu demograficznego najczęściej angażuje się w treści umieszczane na Facebooku. Z kolei millenialsi i generacja X są niemal dwa razy bardziej skłonni do udzielania się na Instagramie. 27 proc. badanych z pokolenia Z przyznaje natomiast, że angażuje się w relacje z influencerami na TikToku. Dla porównania – jedynie 15 proc. reprezentantów innych pokoleń uczestniczy w tego typu interakcjach z twórcami na tej platformie.

Firma Sprout Social przeprowadziła jeszcze jedno badanie „Influencer marketing in 2027. The definition of who constitutes an influencer and where they activate will expand”. Z materiału wynika, że 27 proc. ankietowanych z różnych grup wiekowych odczuwa obojętność wobec tego, czy dany produkt miałby być reklamowany przez influencera stworzonego przez AI, czy rzeczywistą osobę. 37 proc. badanych odpowiedziało, że wirtualny influencer wzbudziłby ich większe zainteresowanie marką, taki sam odsetek stwierdził, że taka współpraca wywołałaby nieufność.

Jeśli chodzi o reprezentantów generacji Z – aż 46 proc. z nich stwierdza, że byłoby bardziej skłonne zainteresować się marką, którą promowałaby postać wygenerowana przez sztuczną inteligencję. 

„Młodsze pokolenia (…) rozumieją, że influencerzy świadczą usługi w umieniu marki – w całej dynamice występuje element transakcyjny” – dowiadujemy się z raportu dotyczącego przyszłości influencer marketingu. (an)

O badaniach:

Badanie zostało przeprowadzone online przez Cint w imieniu Sprout Social. W badaniu wzięło udział 2000 respondentów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ankietowani mają co najmniej jedno konto w mediach społecznościowych i śledzą co najmniej pięć marek w mediach społecznościowych. W analizie wzięło również udział 300 influencerów z USA i Wielkiej Brytanii, którzy posiadają ponad 10 tys. obserwujących w co najmniej jednej sieci społecznościowej. Twórcy ci osiągają co najmniej połowę swoich rocznych dochodów w mediach społecznościowych. Ankiety wśród konsumentów i influencerów zostały przeprowadzone od 13 lutego 2024 roku do 20 lutego 2024 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj