poniedziałek, 18 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościBank HSBC nie zrezygnuje z klientów zatruwających środowisko

Bank HSBC nie zrezygnuje z klientów zatruwających środowisko

Brytyjski bank HSBC Holdings Plc nie zawiesi współpracy z klientami z najbardziej emisyjnych sektorów na świecie. Instytucja twierdzi, że wstrzymanie współdziałania „nie wspomoże gospodarki na szerszą skalę” – informuje financialpost.com, powołując się na bloomberg.com. 

„Ostatecznym celem ma być rzeczywista redukcja szkodliwych emisji, a nie tylko jak najszybsze osiągnięcie założonego celu (…)” – mówi Celine Herweijer, dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w HSBC. „Chcemy znaleźć sposoby na sfinansowanie wcześniejszego wycofania węgla, nawet jeśli w krótkim okresie wygląda na to, że emisje z nim związane wzrosną” – dodaje. 

Herweijer podkreśla, że HSBC ma duży wpływ na wspieranie producentów energii w całej Azji. Zwraca uwagę, że „ich zdolność do transformacji wpłynie na możność świata do wprowadzania zmian”.

„Bardzo ważne jest, aby interesariusze zrozumieli złożoność tego, co czeka nas samych, klientów z różnych branż oraz tych, którzy finansują i inwestują w tych klientów” – podkreśla Herweijer. Stwierdza ona, że narracja dotycząca sektora finansowego podczas wprowadzanych zmian „może być często zbyt uproszczona” – dowiadujemy się. 

Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju w HSBC podkreśla, że jednym ze sposobów na osiągnięcie założeń banku jest przeniesienie inwestycji „ze Wschodu na Zachód”. Swoją opinię argumentuje stwierdzeniem, że to właśnie tam przedsiębiorcy „przenieśli się na odnawialne źródła energii i odeszli od węgla” – czytamy. 

Jak podaje źródło, aktywiści klimatyczni odrzucają argumenty banku. Twierdzą, że brak rezygnacji z finansowania sektorów o wysokiej emisji jest kluczowym powodem, dla którego zanieczyszczenie powietrza postępuje w niebezpiecznym tempie. Coraz więcej działaczy społecznych kieruje swoje skargi do sądów. 

Co więcej, HSBC opublikowało swój pierwszy w historii „plan transformacji”, w którym przedstawiło zmiany, które uważa za „niezbędne do dekarbonizacji dużych emitentów, których finansuje”. 

Bank zapowiedział również pewne ograniczenia, w tym wstrzymanie finansowania nowych pól naftowych i gazowych, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Agencji Energii. Stwierdził ponadto, że chce wycofać się z finansowania węgla energetycznego do 2040 roku.

Z kolei Noel Quinn – dyrektor generalny HSBC – napisał w raporcie o transformacji, że to, czy bank osiągnie zerową emisyjność do 2050 roku, zależy „od tempa dekarbonizacji w realnej gospodarce i zdolności naszych klientów do zmiany modeli biznesowych”. (an)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj