Instagram w lipcu 2022 roku ogłosił, że będzie kładł większy nacisk na promowanie Reels. Nie spodobało się to niektórym użytkownikom.
Czytaj więcej: Nowy wygląd Instagrama nie spodobał się użytkownikom
Teraz sprzeciwiła się temu społeczność internetowa osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych, którzy często mają problem zarówno z tworzeniem, jak i konsumpcją takich treści wideo – opisuje mashable.com.
Instagram, podobnie jak inne media społecznościowe, może być oknem na świat dla wielu osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych – zauważa źródło. W związku z tym każda zmiana algorytmu platform będzie miała duży wpływ na tych użytkowników – czytamy.
Źródło tłumaczy, że tworzenie treści wideo jest zwykle znacznie bardziej czasochłonne niż dodawanie zdjęć, ponieważ wymaga więcej energii zarówno do nagrywania, jak i edycji. Jak czytamy dalej, może być to problem dla przewlekle chorych użytkowników, którzy częściej zmagają się ze skrajnym zmęczeniem.
Serwis przytacza słowa Claudii Walder, założycielki i redaktor naczelnej „Able Zine”, która sama jest osobą z niepołnosprawnością i uważa, że zarówno tworzenie, jak i konsumpcja treści wideo jest utrudniona. Wyjaśnia, że tworzenie jakichkolwiek treści w mediach społecznościowych jest dla niej męczące, ale teraz wydaje się, że praktycznie niemożliwe jest utrzymanie stałej obecności w social mediach, przy nowym sposobie działania algorytmu Instagrama – czytamy. Jako kolejny problem wskazuje ona niedostępność technologiczną.
Zmiana wiąże się też z ryzykiem wykluczenia osób z problemami z przetwarzaniem sensorycznym, ponieważ otwarcie aplikacji może wiązać się z automatycznym bombardowaniem odtwarzanymi treściami wideo. Zetknięcie się z głośną muzyką i miganiem ekranu, może wkrótce stać się nieuniknione dla takich użytkowników – podaje źródło.
Kolejnym problemem może być także brak napisów lub niejasność tych, które pojawiają się automatycznie. (bs)