Instagram przekazał, że zmieni swoje zasady dotyczące zdjęć z zakrytymi nagimi piersiami – podaje abc.net.au. Serwis zdecydował się na ten ruch po krytyce za ocenzurowanie postu australijskiej komiczki Celeste Barber.
Źródło: instagram.com/celestebarber
Jak informowaliśmy na PRoto.pl, 16 października 2020 roku na instagramowym koncie Celeste Barber pojawiło się zdjęcie, na którym komiczka pozuje tak, jak była modelka Victoria’s Sceret, Candice Swanepoel – na fotografii ubrana jest jedynie w marynarkę i ręką zasłania nagą pierś. Choć zdjęcie pokazywało dokładnie te same części ciała (przy czym Barber miała na sobie majtki), to post Barber został oznaczony jako „sprzeczny z wytycznymi dotyczącymi nagości lub aktywności seksualnej”. Z kolei wpis byłej modelki nie został zgłoszony wcale.
Czytaj więcej: Szczupli, biali użytkownicy są faworyzowani przez instagramowy algorytm?
Po głosach krytyki Instagram zdecydował się przywrócić post i przeprosić Barber. Czytamy także, że portal społecznościowy zasugerował zmiany w swoich zasadach, które globalnie mają zostać wprowadzone 28 października 2020 roku. Źródło wyjaśnia, że dozwolone będą zdjęcia, na których piersi są zasłonięte – np. rękami. W razie wątpliwości, czy post nie łamie regulaminu, będzie on dostępny w serwisie przez czas, w którym podejmowana będzie decyzja na ten temat – czytamy.
Źródło przypomina także, że obecny regulamin Instagrama dopuszcza publikowanie zdjęć piersi z zasłoniętymi sutkami w niektórych kontekstach – np. gdy jest to znak protestu, fotografia przedstawia kobietę karmiącą dziecko lub blizny po mastektomii. Jak czytamy, jest to sposób na powstrzymanie ludzi przed publikowaniem zdjęć pornograficznych, jednak serwis zaznacza, że zasady te nie były prawidłowo stosowane.
Czytaj także: Nadzy ludzie ze zdjęciami sutków protestowali przed siedzibą Facebooka
Jak czytamy, Philip Chua, Head of public policy w Instagramie w Australii, przekazuje, że może upłynąć trochę czasu, zanim firma upewni się, że nowe zasady są prawidłowo egzekwowane. Serwis zobowiązał się jednak do „poprawnego wykonania tego zadania”. „Jesteśmy wdzięczni naszej globalnej społeczności za otwarte i szczere mówienie o swoich doświadczeniach i mamy nadzieję, że ta zmiana polityki pomoże większej liczbie osób wyrażać się z pewnością siebie” – mówi Chua, cytowany przez źródło. (ak)