20 kwietnia 2024 roku Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała ustawę, która może doprowadzić do zakazu korzystania z TikToka w tym państwie lub wymusić na ByteDance sprzedaż platformy – informuje techcrunch.com.
Jak czytamy, dokument został przyjęty stosunkiem 360 do 58 głosów, przy silnym poparciu zarówno republikanów, jak i demokratów.
Znowelizowane ujęcie ustawy daje firmie ByteDance, spółce macierzystej TikToka, dziewięć miesięcy na sprzedaż aplikacji. Dla porównania – w poprzedniej wersji aktu prawnego maksymalny czas wynosił sześć miesięcy. Co więcej, zaktualizowana wersja dokumentu pozwala prezydentowi na przyznanie dodatkowego czasu na sprzedaż TikToka w postaci „90-dniowego przedłużenia”.
Autor artykułu Anthony Ha powołuje się na stanowisko Marii Cantwell (D-Washington), przewodniczącej Senatu ds. handlu, która 19 kwietnia 2024 roku powiedziała dziennikarzom, że spodziewa się, że izba wyższa parlamentu będzie odkładać podjęcie decyzji dotyczące dalszego funkcjonowania TikToka w USA.
Źródło przypomina także, że nowe przepisy są „częścią większego pakietu, który obejmuje pomoc zagraniczną dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu”. Ha twierdzi, że może być on sposobem Mike’a Johnsona, przewodniczącego Izby Reprezentantów, na „przyciągnięcie bardziej konserwatywnego poparcia”.
Dziennikarz podkreśla również, że „Senat może zająć się wspomnianym pakietem w nadchodzącym tygodniu”. Dodaje, że prezydent Joe Biden wyraził poparcie wobec podpisania ustawy. „Jeśli się tak stanie, prawdopodobnie TikTok zaskarży ją w sądzie” – dowiadujemy się.
Redaktor pisze, że według Gabinetu Bidena, TikTok może stanowić narzędzie służące do rozpowszechniania propagandy wśród mieszkańców USA oraz źródło danych o obywatelach tego kraju dla chińskiego rządu.
Techcrunch.com wspomina także o tym, że Michael McCaul, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, nazwał aplikację „balonem szpiegowskim w telefonach Amerykanów”, który jest używany do „inwigilacji i wykorzystywania danych osobowych obywateli Stanów Zjednoczonych”.
Jak czytamy, TikTok opublikował oświadczenie, w którym twierdzi, że Izba Reprezentantów wykorzystuje temat pomocy zagranicznej i humanitarnej do „przeforsowania ustawy o zakazie”. Aplikacja podkreśla także, że jej usunięcie „podeptałoby prawo do wolności słowa 170 mln Amerykanów” i „zdewastowałaby 7 milionów firm”.
Źródło przypomina, że organ ustawodawczy uchwalił podobny dokument w marcu 2024 roku, jednak wówczas Senat „nie wykazał większego zainteresowania” tą sprawą (an)