poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościJak hobby wpływa na karierę i work-life balance?

Jak hobby wpływa na karierę i work-life balance?

Blisko 9 na 10 Polaków potwierdza, że ma jakieś hobby, a 77 proc. jest zdania, że dzięki niemu łatwiej im zadbać o balans między pracą i życiem osobistym – wynika z badania Pracuj.pl. Serwis sprawdził, czy zainteresowania mają wpływ na karierę i zarobki.

Okazuje się, że pozazawodowe zainteresowania mają wpływ również na pracę – pasje niejednokrotnie mają wpływ na wybory zawodowe, a ponadto pozwalają lepiej zadbać o work-life balance. Dla większości badanych (77 proc.) hobby łączy się z odpoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu, odświeżeniem umysłu i zdystansowaniem się od spraw zawodowych. Zainteresowania przekładają się też na lepsze relacje ze współpracownikami – tak sądzi ponad połowa badanych. 70 proc. respondentów uważa z kolei, że posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej.

Najczęściej deklarowanym hobby było czytanie książek – takiej odpowiedzi udzieliło 41 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazły się podróże, wskazywane przez 33 proc., a na pozycji trzeciej – uprawianie sportu, które jest pasją 31 proc. badanych. 23 proc. jako swoje hobby wskazało kuchnię i gotowanie, a 18 proc. uprawianie działki. Na kolejnych miejscach wśród dziesięciu najpopularniejszych zainteresowań znalazły się m.in. gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, muzyka czy fotografia. Większość powyższych rodzajów hobby należy do tych, które według rekruterów kandydaci najczęściej wymieniają w swoich CV – podaje Pracuj.pl.

Hobby może stać się też pracą i źródłem zarobku – czytamy w raporcie. Taka sytuacja należy jednak do mniejszości – jak pokazało badanie, tylko 39 proc. osób posiadających hobby przyznaje, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, a 23 proc. udało się to w ciągu ostatniego pół roku. 61 proc. badanych nie odnosi profitów finansowych dzięki swoim zainteresowaniom – dowiadujemy się.

Zdecydowana większość badanych, czyli 68 proc., chciałaby pracować na pełen etat w pracy związanej ze swoją pasją. Ponad połowa przyznaje, że doświadczenia zdobyte dzięki hobby pomogły im w pracy zawodowej. Niemal tyle samo osób twierdzi, że każdy dzięki odpowiedniej determinacji, może swoje hobby zamienić w zawód. 35 proc. uważa jednak, że hobby zmienione w pracę przestaje być pasją.  

„Biorąc pod uwagę rynek pracy, który w ciągu ostatnich dwóch lat zmienił się radykalnie, można zauważyć, że wielu pracowników i kandydatów przykłada coraz większa wagę do dbania o lepsze życie, stabilniejszą teraźniejszość i przyszłość. To sprawia, że rola hobby rośnie w dzisiejszym świecie” – czytamy w raporcie. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj