sobota, 23 listopada, 2024

Jak nas widzą?

Jaki wizerunek ma Polska w oczach obcokrajowców, którzy z różnych powodów zdecydowali się zamieszkać w naszym kraju? Co myślą o Polakach? Czy życie tutaj zmieniło ich spojrzenie na Polskę i jej mieszkańców? Dzisiaj zapytaliśmy o to Lucę Bertolaniego, Włocha, który w Polsce mieszka i pracuje jako informatyk od 2007 roku.

Redakcja: Proszę podać Pana trzy pierwsze skojarzenia związane z Polską?

Luca Bertolani: Jan Paweł II, Solidarność (Lech Wałęsa), przyjazne, inteligentne dziewczyny z „otwartymi głowami”.

Red: Co Pan wiedział o Polsce przed przyjazdem tutaj? Czy po jakimś czasie to spojrzenie się zmieniło? W jaki sposób?

LB: Zanim tutaj przyjechałem niewiele wiedziałem o Polsce. Interesowałem się krajami Europy Środkowo-Wschodniej już od dawna, odwiedzałem kilka razy Czechy, Słowenię, Węgry, ale do Polski pierwszy raz, na krótko, przyjechałem dopiero w styczniu 2006 roku.

Już po tej pierwszej wizycie czułem się w Polsce ciepło witany, spotkałem przyjaznych i bardzo ciekawych ludzi. W trakcie rozmów z nimi zdałem sobie sprawę, że oni także są mną zainteresowani.

Od października 2007 roku mieszkam i pracuję w Warszawie „na stałe”. Mój stosunek do Polski się nie zmienił. Nadal lubię ten kraj i Polaków. Teraz wyzwaniem dla mnie jest znalezienie więcej wolnego czasu na naukę języka polskiego. Dzięki temu, wierzę, poczuję się bardziej zintegrowany z polskim społeczeństwem.

Red: Czy jest coś, co lubi Pan w Polakach szczególnie? A co Pana najbardziej drażni?

LB: Myślę, że Polacy są naprawdę otwarci i przyjaźni wobec obcokrajowców, kiedy ktoś potrzebuje pomocy są często gotowi mu ją dać. Zwróciłem też uwagę, że Polacy są bardzo niezależni i samodzielni, lubią podróżować, nie boją się wyjeżdżać na studia za granicę, pracować po to, aby zdobywać różne doświadczenia. Są zazwyczaj ciekawi innej kultury i bardzo dobrze wykształceni.

Jednak martwi mnie czasami, że tak wielu ludzi tutaj jest pesymistami i ma tendencje do zbyt surowego oceniania własnego k raju i swojego sposobu życia.

Red: Jakie są najsilniejsze stereotypy związane z Polską i Polakami w Pana kraju?

LB: Włosi nadal postrzegają Polaków jako biednych i zaściankowych. Z tego największego stereotypu wynika kolejny, dotyczący polskich kobiet. We Włoszech panuje przekonanie, że Polki chętnie wiążą się z mężczyznami z Zachodniej Europy, tylko po to, aby zdobyć bogatego męża i może uciec z własnego kraju.

Rozmawiała Paulina Szwed-Piestrzeniewicz

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj