sobota, 21 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościCzy wiesz jak powstały Twoje buty?

Czy wiesz jak powstały Twoje buty?

„Kupuj odpowiedzialnie buty” to nowa, międzynarodowa kampania, którą rozpoczyna Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie razem z 17. innymi europejskimi organizacjami zajmującymi się prawami człowieka i prawami pracowniczymi oraz organizacje partnerskie z Indii, Indonezji oraz Chin.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na to, jak wygląda produkcja butów i że towarzyszy jej nierzadko łamanie praw człowieka. Autorzy projektu podkreślają, że pracownicy garbarni w Azji otrzymują pensje, które nie pozwalają im godnie żyć. Są ponadto pozbawieni podstawowych zabezpieczeń socjalnych. Kolejnym problemem jest stosowanie przy produkcji obuwia środków chemicznych. Wpływają one bowiem negatywnie na środowisko naturalne oraz zdrowie pracowników fabryk i konsumentów.  

Zobacz film promujący kampanię:

[[{“fid”:”15665″,”view_mode”:”default”,”fields”:{“format”:”default”},”type”:”media”,”attributes”:{“class”:”media-element file-default”}}]]

Na stronie fundacji czytamy: „Będziemy również postulować ustanowienie przez Unię Europejską regulacji zapewniających przestrzeganie praw pracowniczych przy produkcji trafiających do nas towarów”.

W akcję można włączyć się poprzez używanie aplikacji mobilnej. Wystarczy ją aktywować, wychodząc na spacer. Aplikacja liczy kroki. Polacy oraz osoby z 19 innych krajów europejskich maszerują wirtualnie do Brukseli. Cel zostanie osiągnięty, kiedy zostanie pokonany dystans z mieszkania użytkownika do Brukseli. Decydując się na używanie aplikacji, okazuje się poparcie dla postulatów kampanii. Jak czytamy: „Przejście odpowiedniej ilości kroków jest Twoim podpisem pod petycją do decydentów w UE, że nie chcesz być narażony na ewentualne szkodliwe substancje i nie chcesz narażać tych, którzy z nimi pracują. Udowodnimy, że nie jest nam obojętna kwestia godności i zdrowia ludzi, którzy pracują w garbarniach i fabrykach”.

„Nie wiesz, że  toksyczne związki chemiczne i wyzysk pracowników są przyklejone do Twoich butów?  Nie jesteś wyjątkiem. Pomóż nam to zmienić!” – zachęca Fundacja.
(ak)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj