Jak wynika z badania Pracuj.pl, ponad połowa Polaków planuje wprowadzić w życie noworoczne postanowienia związane z karierą zawodową. Wśród najczęściej wymienianych celów znalazły się m.in. zmiana pracy, rozwój nowych umiejętności czy zadbanie o równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.
Miniony rok dla wielu Polaków był czasem pełnym wyzwań zarówno życiowych, jak i zawodowych. Jak pokazuje najnowsze badanie Pracuj.pl, w nadchodzącym roku wciąż ponad połowa respondentów (54 proc.) spodziewa się wyzwań na polu zawodowym wynikających z sytuacji gospodarczej. Z kolei nawet 47 proc. badanych obawia się o stabilność swojego zatrudnienia.
>>> Szukasz pracy? Zobacz najnowsze ogłoszenia na PRoto.pl!
Wyniki badania ujawniają odczuwaną na rynku pracy niepewność gospodarczą. Mimo wielu obaw oraz niepewności co do sytuacji na rynku pracy Polacy są jednak optymistycznie nastwieni do możliwości rozwoju w 2025 roku. 56 proc. badanych podchodzi z optymizmem do swoich zawodowych perspektyw w nadchodzącym roku. Ponadto 76 proc. uczestników badania uważa, że w 2025 roku warto podejmować odważne kroki związane z rozwojem kariery. Polacy są gotowi na podejmowanie ryzyka zarówno w kwestii zmiany stanowisk, jak i rozwijanie nowych kompetencji. Jak podkreślają eksperci, kluczowe znaczenie w budowaniu tego zawodowego optymizmu mogą mieć możliwości zdobywania doświadczenia, podnoszenie kwalifikacji oraz wsparcie ze strony pracodawców.
„Nowy rok to czas, w którym wielu pracowników dokonuje przemyśleń na temat swojej kariery, planuje rozwój i różne, czasami rewolucyjne, zmiany. Wyniki naszego badania wskazują, że pomimo wyzwań gospodarczych Polacy są gotowi do podejmowania odważnych kroków zawodowych. Szczególnym momentem na takie działania jest zawsze przełom roku. Jest to czas, w którym wyznaczanie planów i osobiste ambicje pomagają pracownikom lepiej radzić sobie z dynamiczną sytuacją na rynku pracy. To także dobra okazja dla pracodawców, aby wspierać te dążenia, oferując odpowiednie narzędzia i możliwości rozwoju” – zwraca uwagę Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.
Jakie zawodowe postanowienia noworoczne mają Polacy?
Wśród najczęściej wskazywanych postanowień noworocznych w kwestiach zawodowych pojawiły się: zmiana pracy (76 proc.), rozwój zawodowy i zdobywanie nowych umiejętności (52 proc.), zadbanie o równowagę między pracą a życiem osobistym (37 proc.) oraz starania o podwyżkę (29 proc.). Polacy planują również zmianę zawodu (26 proc.) lub staranie się o awans (18 proc.). Warto zwrócić uwagę, że 3 proc. respondentów planuje również dłuższą przerwę w pracy. To sygnał, że regeneracja i równowaga życiowa stają się coraz ważniejszymi aspektami w podejściu Polaków do kariery – podkreślają przeprowadzający badanie.
>>> Szukasz pracownika? Dodaj ogłoszenie na PRoto.pl!
Jak wynika z badania Pracuj.pl, rok 2025 to dla wielu czas ambitnych planów zawodowych – od zmiany miejsca pracy oraz rozwijania kompetencji po odważne decyzje, takie jak zmiana ścieżki kariery zawodowej i poszukiwanie nowych wyzwań. Postanowienia noworoczne to często pierwszy krok ku realnym zmianom. „W wymagających warunkach ekonomicznych szczególnie istotne jest świadome planowanie swoich działań i konsekwentne dążenie do celów. Optymizm i odwaga to wartości, które mogą stać się fundamentem sukcesu w nadchodzących miesiącach” – podkreśla Lewandowska-Bitkowska.
Badanie w liczbach:
- 55 proc. badanych Polaków deklaruje, że ma zawodowe postanowienia noworoczne,
- 76 proc. respondentów chce zmienić pracę w 2025 roku,
- 54 proc. respondentów spodziewa się zawodowych wyzwań wynikających z sytuacji gospodarczej,
- 47 proc. pracowników obawia się o stabilność swojego zatrudnienia,
- 76 proc. badanych uważa, że w przyszłym roku warto podejmować odważne kroki w obszarze zawodowym,
- 56 proc. badanych deklaruje optymizm wobec przyszłego roku w kontekście zawodowym. (kn)
O badaniu
Badanie „Noworoczne postanowienia zawodowe polskich pracowników” zostało przeprowadzone w listopadzie 2024 roku wśród 788 użytkowników serwisu Pracuj.pl. Pomiar został wykonany metodą CAWI. Celem badania było poznanie świątecznych zwyczajów firm oraz noworocznych postanowień pracowników dotyczących kariery zawodowej