W marcu 2025 roku Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy rozpoczął kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem „Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska”. Inicjatywa ma na celu promowanie wiedzy na temat jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Puszczy Białowieskiej.
Akcja towarzyszy przygotowywaniu przez instytut „Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska”, którego projekt ma zostać wkrótce opublikowany i poddany konsultacjom publicznym.
Jak informuje IOŚ-PIB, Puszcza Białowieska jest jednym z ostatnich istniejących i najlepiej zachowanych naturalnych kompleksów leśnych o charakterze pierwotnym na niżu Europy. Jest to także pierwszy w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Inicjatywa ma za zadanie szerzenie wiedzy na temat szczególnej wartości przyrodniczej Puszczy Białowieskiej. Ze względu na duże zróżnicowanie siedlisk oraz ich mozaikowaty charakter, cechuje się ona bowiem wysokim stopniem różnorodności biologicznej. Ponadto, zgodnie z literaturą, na obszarze puszczy niemal każdego roku odkrywane są nowe gatunki grzybów i bezkręgowców.
Kampania ma skupić się na kilku istotnych aspektach, w tym na edukacji w zakresie ochrony puszczy. Twórcy inicjatywy za cel postawili sobie również informowanie opinii publicznej w Polsce i za granicą o postępach prac nad Planem Zarządzania Puszczą Białowieską, który jest kluczowym dokumentem strategicznym dla jej przyszłości.
Hasło przewodnie „Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska” ma za zadanie podkreślić szczególność i niepowtarzalność obiektu, wskazując na jego „unikalne znaczenie przyrodnicze, kulturowe i historyczne”. To właśnie w Puszczy Białowieskiej są prowadzone pionierskie badania nad ekstraktem z korzeniowca sosnowego, który może znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów, czy nad rzadkim złotoporkiem niemiłym – grzybem wspierającym walkę ze zgnilcem amerykańskim, groźną chorobą pszczół.
Organizatorzy akcji zachęcają do śledzenia postępu prac nad „Planem Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO Puszcza Białowieska”, realizowanego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, oraz do rozwiązania quizu i sprawdzenia swojej wiedzy na temat Puszczy Białowieskiej na stronie ios.edu.pl/bialowieza-forest. (ao)