niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościJesteś mistrzem Power Pointa? To może nie wystarczyć

Jesteś mistrzem Power Pointa? To może nie wystarczyć

Prezentacja przygotowana w PowerPoincie nie gwarantuje sukcesu. Skupienie się wyłącznie na niej i jednoczesne bagatelizowanie przygotowania się do jej przedstawienia może skończyć się nie po myśli autora. To „przygotowanie jest Twoim najlepszym przyjacielem” – podaje LewisPR.com

Jak czytamy, dobra prezentacja może obronić źle przygotowane slajdy. Nie odwrotnie. Źródło podaje zasady, o których powinno się pamiętać zanim stanie się przed odbiorcami. Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytania, których odpowiedzi składają się na kontekst prezentacji: kim jest publiczność? Czy składa się ona wyłącznie ze specjalistów czy laików, czy grupa jest różnorodna, i ponadto, jak liczna? O jakich trzech-pięciu najważniejszych rzeczach odbiorcy powinni się dowiedzieć? Czy prezentacja będzie przedstawiana na żywo czy za pośrednictwem internetu? Ile czasu na nią przysługuje? Gdzie będzie stał prelegent, na podwyższeniu czy na scenie? Czy będzie korzystał z mikrofonu? Jak dobrze mówca czuje się w temacie, który prezentuje? Czy ktoś występuje przed, po referencie lub razem z nim? Jak czytamy, od odpowiedzi na te pytania zależy kształt prezentacji, dlatego są one tak istotne.

Następnie, należy skupić się na historii prezentacji. Jak radzi LewisPR.com, najlepiej zapisać co po kolei chce się powiedzieć. Źródło radzi, by przygotować tabelę z dwiema kolumnami, jedną zatytułowaną, „Mów”, drugą – „Pokaż”. Przed właściwą prezentacja powinno się ją kilka razy przećwiczyć i sprawdzić, czy mówca zmieści się w wyznaczonym na nią czasie – czytamy.

Dopiero po takim przygotowaniu można przystąpić do tworzenia prezentacji w PowerPoincie – zapewnia źródło. Jak czytamy, najpierw należy zastanowić się nad ogólnym wyglądem prezentacji, tj. wybrać kolory i grafikę, następnie można przejść do tworzenia prezentacji w programie. LewisPR dzieli się także wskazówkami dotyczącymi slajdów. Powinno się korzystać z wbudowanych funkcji, które pozwolą na zachowanie spójności – czytamy. Według źródła lepiej korzystać z zawartości kolumny „Pokaż” uprzednio przygotowanej tabeli. Lepiej bowiem, gdy na slajdach znajduje się mniej tekstu, a więcej grafiki. Jeśli w prezentacji ma pojawić się tekst, nie powinny to być długie zdania. Slajdy mają wspierać ich prezentację. Zadaniem referenta jest więc mówić odwołując się jedynie do treści zawartej na slajdach, a nie ją czytać. Z animacji warto skorzystać wtedy, kiedy ma ona związek z tym, co mówi prelegent. Źródło dodaje, że w wypadku prezentacji internetowej powinno się zupełnie z nich zrezygnować, ponieważ słabe połączenie z siecią, może uniemożliwić ich odtworzenie.

W końcowym etapie, powinno się włączyć tryb sprawdzania pisowni. Prelegent powinien przeczytać całą prezentację na głos, a ktoś inny przejrzeć slajdy. LewisPR.com zaleca wielokrotne ćwiczenie mówienia i obsługiwania prezentacji. Podkreśla, że zdobycie umiejętności zarówno prezentowania jak i tworzenia dobrych prezentacji, może przynieść wiele radości z wystąpień publicznych. (ak)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj