wtorek, 5 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościJęzyk mediów „stygmatyzuje” chorych psychicznie? Rzecznik praw pacjenta chce zmian

Język mediów „stygmatyzuje” chorych psychicznie? Rzecznik praw pacjenta chce zmian

Rzecznik praw pacjenta uważa, że słowa „wariat”, „psychiatryk” czy „psychol” stygmatyzują chorych. Apeluje więc do mediów, by przestały posługiwać się takimi określeniami – informuje Rzeczpospolita.

Jak czytamy, Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, wystosowała pisma m.in. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy Rady Etyki Mediów. Podkreśla ona, że używanie przez media określeń „wariat”, „świr”, „psychiatryk” utrwala w społeczeństwie negatywny obraz osób z zaburzeniami psychicznymi i placówek leczniczych. Rzecznik zauważa też, że problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większą liczbę osób, czego media zupełnie nie zauważają – przykładem może być tytuł „Dziś dzień świra”, którego jedna z gazet użyła w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w 2012 roku.

Dalej czytamy też, że pacjenci często odbierają takie publikacje jako stygmatyzujące, a ci, którzy wahają się, czy podjąć leczenie, mogą się nie zdecydować. Jak Dworak, przewodniczący KRRiT poparł pomysł wypracowania „kodeksu dobrych praktyk” – podaje Rzeczpospolita.

Okazuje się jednak, że nie tylko rzecznik praw pacjenta apeluje o zmianę języka mediów. Ruszyła też akcja „Przestaw się na zdrowe myślenie”, która zachęca do „zerwania z chorymi słowami” odnoszącymi się do niepełnosprawnych, chorych psychicznie czy starszych. Jak czytamy dalej, w opinii byłego ministra zdrowia Marka Halickiego, brak empatii jest widoczny także w języku polityki, gdzie słowa takie jak „psychopata” służą poniżeniu przeciwnika. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj