Rzecznik praw pacjenta uważa, że słowa „wariat”, „psychiatryk” czy „psychol” stygmatyzują chorych. Apeluje więc do mediów, by przestały posługiwać się takimi określeniami – informuje Rzeczpospolita.
Jak czytamy, Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, wystosowała pisma m.in. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy Rady Etyki Mediów. Podkreśla ona, że używanie przez media określeń „wariat”, „świr”, „psychiatryk” utrwala w społeczeństwie negatywny obraz osób z zaburzeniami psychicznymi i placówek leczniczych. Rzecznik zauważa też, że problemy ze zdrowiem psychicznym dotykają coraz większą liczbę osób, czego media zupełnie nie zauważają – przykładem może być tytuł „Dziś dzień świra”, którego jedna z gazet użyła w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w 2012 roku.
Dalej czytamy też, że pacjenci często odbierają takie publikacje jako stygmatyzujące, a ci, którzy wahają się, czy podjąć leczenie, mogą się nie zdecydować. Jak Dworak, przewodniczący KRRiT poparł pomysł wypracowania „kodeksu dobrych praktyk” – podaje Rzeczpospolita.
Okazuje się jednak, że nie tylko rzecznik praw pacjenta apeluje o zmianę języka mediów. Ruszyła też akcja „Przestaw się na zdrowe myślenie”, która zachęca do „zerwania z chorymi słowami” odnoszącymi się do niepełnosprawnych, chorych psychicznie czy starszych. Jak czytamy dalej, w opinii byłego ministra zdrowia Marka Halickiego, brak empatii jest widoczny także w języku polityki, gdzie słowa takie jak „psychopata” służą poniżeniu przeciwnika. (mb)