sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKanadyjska organizacja opracowała dyskretny sygnał, który ma pomóc ofiarom przemocy

Kanadyjska organizacja opracowała dyskretny sygnał, który ma pomóc ofiarom przemocy

Kanadyjska organizacja Canadian Women’s Foundation opracowała „Signal For Help”, sygnał migowy, który ma ułatwić osobom doświadczającym przemocy domowej wezwanie pomocy podczas rozmowy wideo. Dowiadujemy się, że działanie to ma związek z ze zwiększoną liczbą przypadków tego rodzaju nadużyć podczas pandemii koronawirusa i społecznej izolacji.

Pomysłodawcy przekazują, że zalecenia służb sanitarnych o pozostawaniu w domu w związku z pandemią mogą zwiększać niebezpieczeństwo i ryzyko dla osób będących np. w związkach opartych na przemocy.

Prosty sygnał ma „po cichu” pokazywać, że dana osoba potrzebuje pomocy i chce, aby ktoś sprawdził jej bezpieczeństwo w jak najmniej inwazyjny sposób. Inicjatorzy informują, że znak można przekazać przez pokazanie do kamery otwartej dłoń ze zgiętym kciukiem, a następnie zaciśnięcie pięści.

Źródło: youtube.com/Canadian Women’s Foundation

Canadian Women’s Foundation tłumaczy, że po zobaczeniu takiego sygnału w pierwszej kolejności najlepiej skontaktować się z poszkodowanym w najbardziej bezpieczny sposób i spróbować dowiedzieć się, czego potrzebuje.

Organizacja radzi też, by przy kontakcie z ofiarą zadawać jej pytania, na które będzie mogła odpowiedzieć „tak” lub „nie”, na przykład: „Czy chcesz, żebym zadzwonił/a pod numer alarmowy?”, „Czy chcesz, żebym zadzwonił/a w twoim imieniu do ośrodka pomocy społecznej?” lub “Czy mam zgłosić się do jakiejś instytucji, która może ci pomóc i do ciebie oddzwonić?”.

Dowiadujemy się dalej, że w przypadku kontaktu przez media społecznościowe czy SMS trzeba zadawać pytania, które będą jak najbardziej ogólne, aby zminimalizować ryzyko, jeśli oprawca ma wgląd w urządzenie poszkodowanego, np. „Jak się masz?”, „Jak mogę ci pomóc?”, „ Czy chcesz, żebym regularnie się z tobą kontaktował/a?”. W razie potrzeby o sprawie należy poinformować służby ratownicze.

Inicjatorzy mówią też, że pomocy dla ofiary można szukać również w innych miejscach, które można znaleźć przez wpisywane w wyszukiwarkę hasła: „pogotowie”, „przemoc w rodzinie” czy „schronisko dla kobiet w pobliżu”.

Czytamy, że „Signal For Help” to narzędzie, które może być skuteczne, jednak nie każdy ma możliwość prowadzenia rozmów wideo. Organizacja tłumaczy, że w razie podejrzeń najważniejsze jest to, by skontaktować się w możliwy sposób z zagrożoną osobą i dowiedzieć się, czego potrzebuje, lub poinformować odpowiednie służby.

Canadian Women’s Foundation zauważa, że sygnał jest udostępniany dla opinii publicznej i staje się coraz bardziej rozpoznawalny, z tego też względu istnieje ryzyko, że sprawca może się o nim dowiedzieć. Dodatkowo osoby w sytuacjach nadużycia są często ściśle monitorowane i nie mogą użyć znaku. Pomysłodawcy tłumaczą, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla każdego, a „Signal For Help” to jedno z narzędzi, które nie pozostawia po sobie cyfrowego śladu. Czytamy, że ważne jest, aby ludzie zwracali się o wsparcie w najbezpieczniejszy dla nich sposób, a osoby wspierające powinny słuchać wskazówek ofiary.

Organizacja przekazuje, że sygnał nie pochodzi z języka migowego. Znak był konsultowany ze środowiskami osób niesłyszących. (kd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj