sobota, 23 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościKara więzienia dla Saudyjki za korzystanie z Twittera

Kara więzienia dla Saudyjki za korzystanie z Twittera

Za posiadanie konta na Twitterze, śledzenie i retweetowanie wpisów aktywistów saudyjska studentka po powrocie do kraju została skazana na 34 lata więzienia – informuje theguardian.com.

Wyrok wydany przez specjalny saudyjski sąd do spraw terroryzmu zapadł kilka tygodni po wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej, przed którą obrońcy praw człowieka ostrzegali, że może ośmielić królestwo do eskalacji represji wobec dysydentów i innych działaczy prodemokratycznych – kontynuuje źródło.

Początkowo Salma al-Shehab została skazana na trzy lata więzienia za „przestępstwo” wykorzystania strony internetowej do „wywołania niepokoju publicznego i destabilizacji bezpieczeństwa cywilnego i narodowego”, ale sąd apelacyjny wydał nowy wyrok. Oprócz 34 lat więzienia dostała 34-letni zakaz podróżowania – czytamy. 

Według akt sądowych, do których dotarło źródło, nowe zarzuty obejmują twierdzenie, że skazana „pomagała tym, którzy dążą do wywołania niepokojów publicznych poprzez śledzenie ich kont na Twitterze”. Uważa się, że kobieta może jeszcze starać się o nową apelację w tej sprawie.

Jej profil na Twitterze pokazywał, że ma 2597 zwolenników. Wśród tweetów na temat wypalenia zawodowego, COVID-19 i zdjęć jej małych dzieci, Shehab czasami retweetowała wpisy saudyjskich dysydentów żyjących na wygnaniu, którzy wzywali do uwolnienia więźniów politycznych w królestwie. 

Jak tłumaczy theguardian.com, Twitter odmówił komentarza w tej sprawie i nie odpowiedział na konkretne pytania o to, jaki wpływ ma Arabia Saudyjska na firmę.

Jak czytamy, jednym z największych inwestorów Twittera jest saudyjski miliarder, książę Alwaleed bin Talal, który posiada ponad 5 proc. udziałów w serwisie przez swoją firmę inwestycyjną Kingdom Holdings. Podczas gdy książę Alwaleed nadal pełni funkcję prezesa firmy, jego kontrola nad grupą stanęła pod znakiem zapytania w amerykańskich mediach, w tym w Wall Street Journal, po tym, jak okazało się, że kuzyn saudyjskiego księcia koronnego był przetrzymywany w niewoli w Ritz Carlton w Rijadzie przez 83 dni. W wywiadzie Bloomberga z 2018 roku z księciem Alwaleedem, który został przeprowadzony w Rijadzie siedem tygodni po jego uwolnieniu, miliarder przyznał, że osiągnął porozumienie z rządem saudyjskim, najwyraźniej w związku z jego uwolnieniem, które było poufne – czytamy. 

Źródło donosi, że niedawno Kingdom Holding ogłosił, że sprzedał około 17 proc. swojej firmy, w której książę Mohammed pełni funkcję prezesa, za 1,5 mld dol. To z kolei sprawia, że rząd saudyjski jest znaczącym inwestorem pośrednim w Twitterze. Według Twittera inwestorzy nie odgrywają roli w zarządzaniu codzienną działalnością firmy. (zd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj