wtorek, 24 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKlucz do selekcji informacji w CV – rodzaj pracy i prestiż stanowiska

Klucz do selekcji informacji w CV – rodzaj pracy i prestiż stanowiska

Choć poradników dotyczących tworzenia dokumentów aplikacyjnych powstało całe mnóstwo, kandydaci wciąż popełniają błędy. Czego unikać i jak dać się zauważyć pracodawcy? – czytamy w magazynie Brief.

Jednym z często popełnianych błędów jest nadmierne wychwalanie siebie. „Oczywiście nadmierna skromność nie jest wskazana, jednak pisanie elaboratów na swoją własną cześć prędzej odstraszy, niż przekona do nas potencjalnego pracodawcę” – zaznacza Weronika Wyrzykowska.

Przy wyborze informacji, które znajdą się w CV najlepiej kierować się informacjami o firmie, a ogłoszenie potraktować jak brief. Zbyt wiele informacji powoduje, że dokument staje się nieczytelny i może umknąć rekrutującemu. Jak podkreśla Artur Florczak, prowadzący Human Garden, rozbudowane CV dotyczą zazwyczaj osób kandydujących na wysokie stanowiska, na których ważna jest umiejętność zarządzania ludźmi, warto więc te kompetencje podkreślić. W przypadku osób zaczynających karierę dobrze zwrócić uwagę na twarde kompetencje, takie jak znajomość języków.

Dlaczego warto dołączyć do dokumentów zdjęcie? Choć w większości przypadków wygląd nie ma znaczenia, dodając zdjęcie zwiększa się szansę na zapamiętanie. Zdjęcie pozwala rekrutującemu lepiej poznać kandydata i go sobie wyobrazić. Fotografia powinna być klasyczna, prosta i profesjonalna.

W rubryce „zainteresowania” na pewno należy zrezygnować z tych pospolitych, jak kino, muzyka i książki. Aby się wyróżnić, trzeba ten obszar ciekawie opisać lub wybrać wąską, dobrze znaną dziedzinę. Ubarwianie życiorysu i kłamstwa grożą utratą autentyczności. Wartość ma sam fakt posiadania zainteresowań i podanie prawdziwego hobby – zwraca uwagę Florczak.

Z oryginalną kreacją CV także trzeba być ostrożnym. Dokument nie może rozpraszać i odciągać uwagi od meritum. Ważne, by wygląd był kreatywny, ale dostosowany do stanowiska. Wykorzystanie ciekawej formy graficznej może przynieść zaskakująco dobre efekty, a internet oferuje wiele darmowych lub płatnych narzędzi do tworzenia dokumentów aplikacyjnych – czytamy. Przykładowo ResumeUP pobiera informacje z Facebooka i LinkedIn, umożliwia także dodanie innych. CV można przesłać pracodawcy w formie linku lub pliku PDF. To narzędzie umożliwia także wygenerowanie ścieżki kariery – wskazuje umiejętności, które warto zdobyć, by objąć planowane stanowisko. Rezumey.pl z kolei pozwala stworzyć CV w formie infografiki, jest zintegrowany z Facebookiem, LinkedIn i GoldenLine. Plik można udostępnić w serwisach społecznościowych, pobrać w formacie PNG lub PDF, generowany jest też adres url i kod QR. Re.vu także umożliwia stworzenie infografiki i pozostawia dużą dowolność w jej edycji. Infografika jest w pełni interaktywna, dostępna pod wybranym przez kandydata adresem. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj