niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościKomisja Europejska wszczyna kolejne postępowanie przeciwko TikTokowi

Komisja Europejska wszczyna kolejne postępowanie przeciwko TikTokowi

22 kwietnia 2024 roku Komisja Europejska opublikowała komunikat prasowy, w którym poinformowała o rozpoczęciu drugiego formalnego postępowania przeciwko TikTokowi. Powodem wszczęcia dochodzenia jest uruchomienie programu TikTok Lite w Hiszpanii i Francji. Według instytucji nowa funkcja może doprowadzić do uzależnienia użytkowników od serwisu, a tym samym – negatywnie wpływać na ich zdrowie psychiczne.

Czytaj więcej: UE wszczyna postępowanie w sprawie TikToka. Chodzi o ustawę o usługach cyfrowych

Na stronie internetowej czytamy, że wprowadzony w marcu 2024 roku TikTok Lite jest określany jako „program zadań i nagród” skierowany do pełnoletnich internautów. Polega on na przyznawaniu użytkownikom punktów po wykonaniu określonych czynności w serwisie. Mowa m.in. o oglądaniu filmów, obserwowaniu twórców czy zapraszaniu znajomych do założenia konta na platformie. 

Organ wykonawczy podejrzewa, że serwis społecznościowy mógł naruszyć ustawę o usługach cyfrowych (z ang. DSA – Digital Services Act) w momencie, kiedy wprowadził nowy program do wybranych państw „bez uprzedniej starannej oceny ryzyka”. Zauważa również, że – zgodnie z ustawą DSA – duże platformy internetowe „są zobowiązane do przedłożenia sprawozdania z oceny niebezpieczeństw, w tym środków mających na celu ograniczenie wszelkich potencjalnych zagrożeń systemowych, przed uruchomieniem jakichkolwiek nowych funkcji (…)”. 

KE podkreśla zagrożenia związane z wprowadzeniem TikToka Lite. Zwraca uwagę na jego potencjalny negatywny wpływ na zdrowie psychiczne internautów. Stwierdza, że może on stymulować zachowania uzależniające. „Jest to szczególnie niepokojące w przypadku dzieci, biorąc pod uwagę podejrzenie braku skutecznych mechanizmów weryfikacji wieku na TikToku” – przekazuje.

Instytucja informuje, że uruchomienie TikToka Lite wiąże się z problemami, które zostały już poruszone w pierwszym formalnym postępowaniu przeciwko serwisowi z lutego 2024 roku. Mowa m.in. o „ochronie małoletnich, przejrzystości reklam, dostępie naukowców do danych, a także zarządzaniu ryzykiem związanym z uzależniającymi projektami i szkodliwymi treściami”.

W informacji prasowej czytamy także, że obecnie toczą się dwa inne formalne postępowania dotyczące potencjalnego naruszenia ustawy o usługach cyfrowych. Oskarżone są serwis społecznościowy X oraz platforma handlowa AliExpress. (an)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj