Wyniki 9 edycji badania Edelman Trust Barometr wykazały, że jedynie 11 proc. polskich liderów opinii ufa rządowi. To najniższy wynik spośród wszystkich 18 badanych krajów. Natomiast polscy respondenci najwyższym zaufaniem obdarzają biznes (45 proc.) i organizacje pozarządowe (38 proc.).
Polscy liderzy opinii najczęściej szukają informacji o firmach i oferowanych przez nie produktach i usługach w tradycyjnych mediach. Jest to trend, który wskazały także wyniki ogólnoświatowe – magazyny biznesowe są źródłem informacji o firmach, cieszącym się najwyższym zaufaniem (57 proc.).
W 2007 roku w Polsce spadło zaufanie do: instytucji religijnych – o 12 proc., organizacji pozarządowych – o 11 proc. i mediów w rozumieniu przedsięwzięć biznesowych – o 9 proc. Wiadomości w radiu i reklamy korporacyjne Polacy uważają za mniej wiarygodne niż respondenci w pozostałych państwach; jednocześnie portale społecznościowe traktowane są jako bardziej wiarygodne częściej przez badanych w Polsce niż w jakimkolwiek innym badanym kraju.
W ciągu ostatniego roku znacząco wzrosła wiarygodność urzędników państwowych (z 35 proc. do 44 proc.), wykładowców akademickich (z 33 proc. do 63 proc.), zwykłych pracowników (z 33 proc. do 44 proc.) i analityków finansowych (z 39 proc. do 73 proc.).
Wśród mediów cieszących się największym zaufaniem, w których polscy liderzy opinii poszukują informacji na temat firm, na trzech pierwszych miejscach znalazły się odpowiednio Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita i Telewizja Polska. Natomiast wśród mediów globalnych największym zaufaniem Polaków cieszy się Google.
Tegoroczne badanie składało się z trzydziestominutowych ankiet telefonicznych, prowadzonych w październiku i listopadzie 2007 roku. Objęło ono 3100 respondentów w wieku 35–64 lata z 18 krajów, w tym: USA, Chiny, Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Holandia, Szwedcja, Rosja, Irlandia, Meksyk, Brazylia, Kanada, Japonia, Korea Południowa, Indie.(psp)