Internet staje się najważniejszym instrumentem organizującym komunikację społeczną Polaków, czytamy w raporcie Wprost. Już ponad 50 proc. mieszkańców Polski korzysta z Internetu, a brak maila jest dziś niczym kiedyś brak zameldowania pisze autor.
W tekście przeczytamy uwagi naukowców z różnych dziedzin na temat zmian, jakie zaszły w polskim społeczeństwie dzięki Internetowi. Sporo miejsca autor poświęca analizie samej ewolucji języka za sprawą wzrostu kontaktów w sieci. Dowiemy się m.in., kiedy powstały i co w relacjach międzyludzkich zmieniły emotikony i jakie akronimy są najbardziej rozpowszechnione wśród internautów.
Rozmówcy Wprost zwracają uwagę, że dzięki Internetowi powracamy do kultury języka pisanego, jednak współczesna epistolografia ma coraz mniej wspólnego z tradycyjnymi listami. Co do jakości języka e-komunikacji zdania są podzielone. W opinii językoznawcy prof. Jana Miodka, choć „netspeak” sprzyja stylistycznej niedbałości, to w żaden sposób dla poprawnej polszczyznyny nie stanowi zagrożenia, bo się do niej adaptuje. Czy jednak „kultura klawiatur” – tych komputerowych, ale i tych od sprzętu AGD i RTV na trwałe nie zaburzy sposób komunikacji między ludzkiej? – zastanawia się autor.(ał)