Na pytania dotyczące lobbingu i jego roli w procesie legislacyjnym odpowiada na łamach Dziennika Gazety Prawnej Tomasz Zalasiński z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
„Lobbingiem, zgodnie z definicją ustawową, jest każde zgodne z prawem działanie zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa” – przypomina Zalasiński. Zaznacza on również, że częste zmiany w przepisach oraz brak oceny skutków ich wprowadzenia skłaniają przedsiębiorców do korzystania z usług doradztwa regulacyjnego, obejmującego ocenę jakości projektu aktu prawnego, jego konstytucyjności, zgodności z prawem unijnym oraz ocenę skutków jego wejścia w życie.
„Wyniki tych analiz poznaje prawodawca w toku postępowania legislacyjnego. W ten sposób działania lobbingowe – w ich pozytywnym praworządnym znaczeniu – są stale obecne w procesie tworzenia prawa” – zauważa Zalasiński i dodaje, że działalność prawodawcza i lobbingowa powinny być w pełni jawne tak, aby ograniczyć ryzyko korupcji.(ks)