Messenger stworzył grafikę z zasadami skutecznej i bezpiecznej komunikacji. Wskazówki mają pomóc użytkownikom w budowaniu dobrych, zdrowych relacji i jednocześnie w zadbaniu o własny komfort. Porady opracowano we współpracy z psycholożką Lindą Papadopoulos. Skupiają się na trzech głównych zagadnieniach: wyznaczaniu osobistych granic, kontroli ich respektowania oraz docenianiu pozytywnych więzi z innymi.
Pierwszą kwestią jest ustalenie granic w rozmowach internetowych. Serwis wskazuje na opcję, które mają umożliwić tego typu działania w ramach konwersacji na platformie. Pierwszą wskazówką jest ukrycie informacji o swojej aktywności. Pomoże to niektórym użytkownikom w pozbyciu się presji natychmiastowej odpowiedzi. Messenger radzi też, że możliwa jest zmiana w ustawieniach przychodzących wiadomości. Serwis opisuje także, jak można wyznaczać granice podczas rozmów grupowych. „Ustal na początku kilka podstawowych zasad – na przykład częstotliwość, z jaką będziesz mógł brać udział w czacie, lub rodzaj tematów, które swobodnie omawiasz z grupą” – mówi Linda Papadopoulos. Dyskusję grupową można także wyciszyć lub przenieść do archiwum.
Kolejnym zagadnieniem, które porusza platforma, jest dbanie o przestrzeganie zasad. Podstawową kwestią jest kontrolowanie własnego samopoczucia po rozmowie. Jeśli konkretne osoby wywołują negatywne odczucia, to warto rozważyć podjęcie choćby takich działań, jak zgłoszenie nieodpowiedniej wiadomości. Gdy przekraczanie granic się powtarza, serwis daje możliwość zablokowania użytkownika.
Ostatnią wskazówką, którą podaje Messenger, jest pielęgnowanie budujących relacji. Szczególnie istotne stało się to w kontekście pandemii, gdy wielu użytkowników może się kontaktować jedynie przez narzędzia online.
Platforma opublikowała także grafikę z drzewem decyzyjnym, która ma ułatwić korzystającym z serwisu podejmowanie właściwych decyzji podczas rozmów w aplikacji. (ap)