28 listopada 2024 roku Urząd Miejski w Ożarowie powiadomił o zmianach w identyfikacji wizualnej miasta i gminy. Zaprezentowano nowy znak promocyjny, który ma pomóc w skutecznym zaistnieniu w komunikacji informacyjnej, marketingowej i promocyjnej.
Ożarów wspomina, że dotychczas głównym elementem graficznym we wszystkich kanałach komunikacji był herb, dobrze znany i ważny dla mieszkańców symbol. Zdecydowano, aby używać go zgodnie z pierwotnymi założeniami – wyłącznie w sytuacjach uroczystych, przy upamiętnieniu ważnych rocznic, uroczystościach i świętach, a także wydarzeniach historycznych. Ma to pozwolić na zachowanie jego rangi, powagi i historycznego charakteru.
Urząd Miejski w Ożarowie przekazuje również, że rozwój technologii spowodował miniaturyzację wyświetlaczy, co sprawia, że na ekranach smartfonów herb traci na swej szczegółowości i przestaje być czytelny. W ostatnich latach zmieniły się też kanały komunikacji internetowej. Obecnie są to głównie media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, TikTok czy X. Zdaniem Ożarowa, nowy znak pasuje do współczesnej komunikacji. Jego uniwersalny charakter, dopasowany do zmiennych treści, ułatwi budowanie marki i wizerunku oraz tworzenie treści marketingowych i rozrywkowych.
Podczas tworzenia znaku promocyjnego inspiracją dla Ożarowa była historia i tradycja miasta i gminy. Korona jest ważnym elementem znaku oraz symbolicznym nawiązaniem do ożarowskiego herbu Rawicz, legendy o królewnie Klotyldzie oraz nadania praw miejskich przez króla Zygmunta II Augusta. Na 50 świętokrzyskich miast tylko siedem z nich ma koronę w herbie, dlatego została ona wykorzystana w znaku promocyjnym. Nowy symbol ma za zadanie oddać honor miejscom i historii regionu ożarowskiego. Inicjał nazwy Ożarowa nawiązuje natomiast do pieczęci miasta Kazimierz, dziś dzielnicy Krakowa. Element ten to także odniesienie do monogramu króla Zygmunta II Augusta, który nadał Ożarowi prawa miejskie w 1569 roku. Nowy znak promocyjny bazuje na geometrii i współczesnym, bezszeryfowym liternictwie.
Znak promocyjny
Herb
Obecnie miasto i gmina Ożarów pracują nad systemem identyfikacji wizualnej, w której zostanie wykorzystana kolorystyka nawiązująca do barw strojów świętokrzyskich, opisanych przez etnografa Janusza Kamockiego, a także do produktów lokalnych, takich jak Wiśnia Nadwiślanka czy kolorów występującego tam krzemienia. (ao)