niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościMiasto Poznań ruszyło z kampanią „Przeciw obojętności”

Miasto Poznań ruszyło z kampanią „Przeciw obojętności”

Poznań wystartował z kampanią społeczną „Przeciw obojętności”. Organizatorzy zaznaczają, że „każdy ma prawo do neutralności”, jednak czasami brak reakcji „może mieć tragiczne konsekwencje dla kogoś innego”. Inicjatorzy akcji informują też, że z powodu obojętności każdego dnia w Polsce dochodzi o tragedii, których można było uniknąć. Jak twierdzą, „jeśli nie reagujemy na krzywdę, stajemy się poniekąd współwinni”.

„Jesteśmy bardzo skoncentrowani na sobie i swoich potrzebach. Niechętnie podejmujemy się kolejnych zadań, a każda dodatkowa czynność powoduje w nas frustrację i złość” – komentuje psycholożka Katarzyna Kędzierska, cytowana na stronie akcji przeciwobojetnosci.pl. „Wolimy zatem koncentrować się na »tu i teraz«, na własnej osobie, a nie na pomocy słabszym: dzieciom czy seniorom. Obojętność bazuje na wygodzie: lepiej niech coś się dzieje bez mojego udziału. Żyjemy w niestabilnych czasach, boimy się angażować w kolejne relacje, trudne sytuacje, gdyż wymaga to od nas większego wysiłku. Dlatego wybieramy stanie z boku. Przyjmujemy postawę obronną – czyli koncentrowanie się na maksymalizowaniu własnych korzyści oraz dbanie o samego siebie” – podkreśla.

„Kampania przeciw obojętności to kolejny projekt społeczny realizowany przez miasto Poznań” – mówi natomiast Marta Komorska, starszy specjalista ds. koordynacji promocji Poznania. „Bądź świadomy! Reaguj! Nie odwracaj wzroku! To przekaz mający zachęcić Poznaniaków do bycia bardziej uważnym na drugiego człowieka i jego krzywdę. Chcieliśmy pokazać, że nie reagując na różne formy przemocy, zaniedbania czy molestowania, stajemy się tak naprawdę współodpowiedzialni. Kampania ma mocny przekaz, ale tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zwrócić czyjąś uwagę na problem obojętności. Pamiętajmy, że nasza reakcja może komuś uratować zdrowie i życie” – dodaje.

W ramach działań na ulicach Poznania pojawiły się plakaty z kontrowersyjnymi pytaniami skierowanymi bezpośrednio do przechodniów, takimi jak „Dlaczego wspierasz śmierć seniorów?”, „Dlaczego wspierasz ataki seksualne?”. Oprócz tego na stronie poświęconej akcji umieszczone zostały wskazówki, jak zachowywać się w określonych sytuacjach, by reakcja była skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna. Dodatkowo pojawiły się tam też prawdziwe historie ofiar, którym nie udzielono wsparcia.

Źródło: youtube.com/Miasto Poznań

(kd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj