poniedziałek, 6 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościMłodzi kontra seniorzy, czyli pokoleniowe spojrzenie na markę

Młodzi kontra seniorzy, czyli pokoleniowe spojrzenie na markę

„Zmiany w postrzeganiu globalnych marek będą następowały z wielu powodów. Do głosu będą dochodzić kolejne miliony konsumentów z krajów rozwijających się, jak Chiny, Brazylia czy Indie” – czytamy w Bloomberg Businessweek Polska.

Jak wynika z badania Boston Consulting Group, 36 proc. młodych ludzi z krajów rozwijających się deklaruje, że lojalność wobec marki jest dla nich ważna. Zaś młodzi Kanadyjczycy najbardziej cenią marki, które od dawna znajdują się w ich otoczeniu. Inaczej jest w przypadku osób z krajów, które się dopiero rozwijają, bo oni nie mieli szansy na długotrwałe obcowanie z markami. Jak przyznaje Anna Nalazek, A&N Brand Innovation, „w Polsce, i prawdopodobnie w innych krajach rozwijających się, markę postrzega się często przez pryzmat produktu, podczas gdy w krajach bogatych głównie przez wartości. (…) Polacy nie mieli szans długo obcować z wieloma markami, ale te, z którymi od dawna mają kontakt, są faktycznie pozytywnie kojarzone”.

Dla pokolenia Millenium najistotniejsze są takie marki jak: LG, H&M, Google oraz Converse. Zaś starsze pokolenie stawia raczej na Forda, Kellog’s czy Panasonica. Niestety dla marek z tradycją powoli kończą się złote czasy, co pokazują problemy finansowe wielu z nich. A próby rozszerzenia asortymentu nie zawsze kończyły się sukcesem.

W badaniu Polska została pominięta, ponieważ „polskie 50-60-latki, które zaliczają się do powojennego pokolenia baby boomers, są inne niż ich równolatki z Europy Zachodniej. Przez większość życia funkcjonowali w zupełnie innym świecie marek, w którym liczyły się Biały Jeleń, Pani Walewska, Pewex, Baltona czy Nivea”- stwierdziła Agnieszka Kulas, menedżer w The Boston Consulting Group. (kg)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj