piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościMłodzi ludzie zdobywają doświadczenie głównie w pełnoetatowej pracy. Badanie Pracuj.pl

Młodzi ludzie zdobywają doświadczenie głównie w pełnoetatowej pracy. Badanie Pracuj.pl

Doświadczenie zawodowe bywa ważniejsze od wykształcenia kierunkowego – wynika z badania Pracuj.pl „Doświadczenie ma znaczenie”. Aż 83 proc. respondentów wskazało, że każda podjęta praca była dla nich „ważną lekcją na początku życia zawodowego”, a rekruterzy cenili informacje o dodatkowych aktywnościach podejmowanych poza pracą i uczelnią. Tylko 23 proc. młodych osób zgodziło się z opinią, że studia wyższe dobrze przygotowują do przyszłej kariery.

Badane osoby, wchodzące dopiero na rynek pracy, w większości przypadków aktywnie angażują się w dodatkowe zajęcia. Jedynie co czwarta osoba nie brała udziału w dodatkowych działaniach podczas studiów. Najczęściej wymieniane aktywności to dodatkowe kursy językowe (36 proc.), wolontariat (35 proc.) oraz działalność w kołach naukowych (29 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się organizowanie projektów i zaangażowanie w organizacje studenckie (po 26 proc.).

Większość badanych przyznała, że do podejmowania dodatkowych działań motywowała je chęć zdobycia pierwszych doświadczeń, które są dobrze postrzegane przez pracodawców. Zdaniem 63 proc. respondentów zaangażowanie w takie aktywności ułatwia znalezienie w przyszłości dobrej pracy. Według 55 proc. dodatkowe działania podejmowane w młodym wieku mają duże znaczenie w dalszym życiu zawodowym.

Szukasz pracy lub stażu? Sprawdź ogłoszenia w zakładce Praca na PRoto.pl

W badaniu czytamy, że 78 proc. badanych umieszcza informację o ponadprogramowych aktywnościach w CV albo mówi o nich podczas rozmów rekrutacyjnych. 11 proc. z kolei nie wspomina o tym podczas rekrutacji, ale zamierza robić to w przyszłości. Kolejne 11 proc. nie chce natomiast chwalić tymi działaniami.

Pracuj.pl podaje, że zaangażowanie kandydata w dodatkowe aktywności (jak np. kursy językowe, studenckie organizacje czy wolontariat) najczęściej jest doceniane przez HR-owców. Zaledwie 21 proc. respondentów uznało, że ta informacja nie została dostrzeżona przez rekrutera. Jedynie 2 proc. odpowiedziało, że rekruter dostrzegł tę informację, lecz negatywnie ją ocenił. Ponad połowa (52,5 proc.) badanych miała do czynienia z pozytywną reakcją specjalisty HR.

Zdecydowana większość młodych ludzi – 94 proc. – zadeklarowała zdobycie już pierwszych doświadczeń zawodowych. Głównym sposobem ich pozyskiwania okazała się praca na pełny etat – tę drogę wskazało 68 proc. osób, staże i praktyki znalazły się na drugim miejscu (55 proc. badanych). Prace dorywcze wskazało 48 proc. badanych, pracę wakacyjną w Polsce 40 proc., a 20 proc. respondentów deklarowało pracę wakacyjną za granicą. 15 proc. z kolei wskazało pracę na zlecenia, a 6 proc. – własną firmę.

Staże i praktyki zdecydowanie przodowały pod kątem zdobywania doświadczeń zgodnych z kierunkiem studiów – jak wynika z badania, nabycie takiej wiedzy deklarowało 84 proc. uczestniczących w nich osób.

Jak czytamy, młodzi ludzie, wchodzący na rynek pracy, coraz częściej słyszą o potrzebie jak najwcześniejszego zdobywania doświadczenia. Ponad połowa badanych (51 proc.) uważa, że młodzi ludzie mają obecnie więcej możliwości rozwoju kariery, niż osoby będące na tym samym etapie życia dziesięć lat temu. 20 proc. respondentów nie zgodziło się natomiast z tą opinią, 29 proc. nie miało z kolei określonego zdania. Okazuje się jednak, że 40 proc. badanych wymieniło zdobycie doświadczenia jako największe wyzwanie osób rozpoczynających karierę zawodową. (mb)

O badaniu:

Badanie „Doświadczenie ma znaczenie” zostało zorganizowane w lipcu 2021 na grupie 578 użytkowników portalu Pracuj.pl – studentów i absolwentów uczelni wyższych. Badanie przeprowadzono metodą CAWI

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj