Od 31 stycznia 2025 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można oglądać nowe eksponaty. Muzeum we współpracy z Fundacją Avalon przygotowało wystawę pt. „Epoka (nie)dostępności”, w ramach której zaprezentowane zostaną obiekty symbolizujące ograniczenia, z jakimi muszą mierzyć się osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Wystawa będzie dostępna do 30 marca 2025 roku.
Jak zwracają uwagę organizatorzy, mimo ogólnego postępu nadal żyjemy w epoce nierówności. Ponad pięć milionów Polaków z niepełnosprawnościami doświadcza różnych form wykluczenia, takich jak bariery architektoniczne, informacyjne, technologiczne, edukacyjne czy finansowe. „Wiele osób nie zdaje sobie też sprawy z tego, że dostępność wpływa na jakość życia każdego z nas i leży w interesie każdego, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności” – apelują inicjatorzy akcji.
Wystawa „Epoka (nie)dostępności” ma unaocznić, z jakimi barierami muszą się na co dzień mierzyć osoby z różnego typu niepełnosprawnościami. Ekspozycja składa się z 11 obiektów przedstawiających brak dostępności w takich kategoriach jak architektura, design, komunikacja, życie zawodowe czy relacje.
Jak przekazują organizatorzy wystawy, część eksponatów została zaprojektowana przez uczestników warsztatów realizowanych w ramach UNIfestu – Festiwalu Projektowania Uniwersalnego. Podczas wydarzenia konsultanci z niepełnosprawnościami wspólnie z projektantami pracowali nad stworzeniem obiektów, które najtrafniej oddadzą charakter tytułowej „Epoki (nie)dostępności”.
„Brak dostępności architektonicznej, cyfrowej i komunikacyjnej nie tylko powinien znaleźć się w muzeum jako pieśń przeszłości, lecz także powinien stanowić impuls do refleksji nad tworzeniem innowacji” – podkreśla Helena Szczuka-Kalenský, kierowniczka działu komunikacji i promocji w Fundacji Avalon. „Chcemy by ludzie w Polsce zrozumieli, że dostępność to nie tylko społeczny obowiązek, lecz także inwestycja, a nie koszt” – wyjaśnia.
Wystawa, która pojawi się w Muzeum Narodowym w Krakowie, stanowi element ogólnopolskiej kampanii społecznej „Epoka Dostępności” Fundacji Avalon.
Czytaj więcej na temat kampanii: Fundacja Avalon uświadamia, czym jest brak dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. (kn)