piątek, 20 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZe świataMuzeum Zoologii Uniwersytetu Cambridge daje martwym zwierzętom głos z pomocą AI

Muzeum Zoologii Uniwersytetu Cambridge daje martwym zwierzętom głos z pomocą AI

Muzeum Zoologii Uniwersytetu Cambridge do swojego comiesięcznego projektu postanowiło zaangażować sztuczną inteligencję. Dzięki tej technologii martwe zwierzęta znajdujące się na wystawie będą mogły podzielić się z odwiedzającymi swoimi historiami głosowo lub tekstowo za pośrednictwem telefonów komórkowych – informuje theguardian.com.

Jak czytamy, martwe zwierzęta z muzeum zyskają nie tylko głos, lecz także odmienne osobowości i akcenty, dzięki czemu będą mogły na swój sposób porozumiewać się z odwiedzającymi. Sztuczna inteligencja umożliwi eksponatom opowiedzenie swoich historii związanych z życiem na ziemi i wyzwaniami, przed którymi stanęły, w nadziei na odwrócenie obojętności wobec kryzysu bioróżnorodności.

„Muzea wykorzystują sztuczną inteligencję na wiele różnych sposobów, ale uważamy, że jest to pierwsza aplikacja, w której mówimy z punktu widzenia obiektu” – przekazał Jack Ashby, asystent dyrektora muzeum. Jak podkreślił, „częścią eksperymentu jest sprawdzenie, czy przez danie tym zwierzętom własnych głosów, ludzie zaczną myśleć o nich inaczej” – donosi źródło.

>>> Chcesz zgłębić temat AI? Przyjdź na Kongres PRoto. Zdobądź bilety!

Projekt Muzeum Zoologii Uniwersytetu Cambridge został opracowany przez Nature Perspectives, firmę budującą modele sztucznej inteligencji w celu wzmocnienia więzi między ludźmi a światem przyrody. AI w przypadku każdego eksponatu otrzymuje szczegółowe informacje na temat miejsca jego życia, środowiska naturalnego oraz sposobu, w jaki znalazł się w kolekcji instytucji. Sztuczna inteligencja poznaje również wszystkie dostępne informacje na temat reprezentowanego przez zwierzę gatunku – czytamy.

Źródło podaje, że eksponaty zmieniają swój ton i język, aby dostosować się do wieku osoby, z którą rozmawiają. Mogą porozumiewać się w ponad 20 językach, w tym hiszpańskim i japońskim. Ashby wyraża nadzieję, że dzięki rozmowom z eksponatami odwiedzający zyskają szansę na to, aby dowiedzieć się więcej, niż mogą znaleźć na etykietach znajdujących się przy każdym ze zwierząt.

Sztuczna inteligencja podpowiada pytania, które odwiedzający mogą zadać eksponatom w celu ich poznania. Rozmowy, które ludzie prowadzą z eksponatami, zostaną następnie przeanalizowane, aby muzeum mogło dowiedzieć się, jakie informacje na temat poszczególnych zwierząt są dla nich interesujące. (ao)

Źródło: theguardian.com, AI gives voice to dead animals in Cambridge exhibition, Ian Sample, 14.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj