czwartek, 19 września, 2024
Strona głównaAktualnościNatural Pharmaceuticals pod lupą UOKiK-u

Natural Pharmaceuticals pod lupą UOKiK-u

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie firmy Natural Pharmaceuticals, produkującej suplementy diety. Zarzuty prezesa UOKiK-u dotyczą m.in. wprowadzających w błąd informacji w reklamach.

Jak informuje UOKiK, prezes urzędu Tomasz Chróstny postawił spółce Natural Pharmaceuticals zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Wspomniana firma sprzedaje suplementy diety na odległość – przez internet, telefon lub wypełnienie kuponu zamówienia. Zarzuty pod jej adresem dotyczą m.in. nietransparentnych informacji o tym, że klient co roku będzie otrzymywał zapas suplementów. Prezes UOKiK-u wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary na osobę zarządzającą firmą, która mogła „umyślnie doprowadzić do naruszenia praw konsumentów”.

Dowiadujemy się, że wątpliwości urzędu dotyczą m.in. informowania konsumentów o udziale w programie corocznych dostaw (subskrypcji) – jak wskazuje UOKiK, informacja o udziale w programie została przedstawiona małą czcionką na dole druku do składania zamówienia. „W przypadku zaś zamówień telefonicznych formuła, która o tym mówi, jest odczytywana przez konsultanta bardzo szybko, a konsument nie bierze aktywnego udziału w tej rozmowie, co może utrudniać podjęcie przez niego świadomej decyzji o zakupie” – wskazuje urząd. Pojawiły się też podejrzenia, że w przypadku niektórych zamówień internetowych spółka w potwierdzeniu w ogóle nie informowała konsumentów, że wzięli udział w programie regularnych dostaw.

UOKiK zwraca także uwagę na sposób prezentowania potwierdzenia złożenia zamówienia, który może wprowadzać w błąd. „Po złożeniu zamówienia drogą internetową na darmową próbkę produktu, konsumentowi wyświetlana jest strona z potwierdzeniem złożenia zamówienia i równocześnie pokazuje się oferta specjalna – co do zasady na roczny zapas produktu w obniżonej cenie wraz z upominkiem. Informacja z potwierdzeniem zamówienia bezpłatnego produktu została przedstawiona niewielką czcionką, a wyeksponowany został przycisk do złożenia zamówienia odpłatnej wersji suplementu” – czytamy w komunikacie UOKiK-u. Urząd wyjaśnia, że kliknięcie przycisku „Zamawiam” nie jest potwierdzeniem wysłania zamówienia na darmowy pakiet próbny, lecz dotyczy odpłatnego rocznego zapasu produktu. „Może to powodować, że konsument nieświadomie lub przypadkowo go zamówi” – uważa urząd.

UOKiK ma także wątpliwości co do przekazywania przez firmę „wprowadzających w błąd informacji, które mają uwiarygodnić zakup suplementów w oczach konsumentów”. Jak czytamy, z materiałach reklamowych suplementu diety ProstaXin Plus wynikało, że jest on rekomendowany dla wszystkich mężczyzn po 50. roku życia w ramach Ogólnopolskiej Kampanii dla Zdrowia Prostaty. UOKiK wskazuje, że może to sugerować, że jest to program prowadzony przez podmioty państwowe. Kampania jest jednak organizowana przez Natural Pharmaceuticals – przekazuje urząd. „Chwyt marketingowy spółki mógł mieć na celu uwiarygodnienie oferowanego suplementu jako pełnowartościowego produktu, który skutecznie pomaga mężczyznom borykającymi się z problemami zdrowotnymi” – ocenia UOKiK.

Czytamy także, że reklamy przywoływały autorytet Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, m.in. przez podawanie informacji o tym, że zaleca on przyjmowanie różnych składników mineralnych. „Z informacji, które posiada UOKiK, wynika, że może to być bezprawne, ponieważ ta instytucja nie wydała rekomendacji produktom sprzedawanym przez Natural Pharmaceuticals” – dowiadujemy się.

UOKiK zwraca też uwagę przy przycisku służącym do internetowego składania zamówienia zabrakło sformułowania, że jest to zamówienie z obowiązkiem zapłaty oraz wprowadzanie konsumentów w błąd w reklamie telewizyjnej, według której każde gospodarstwo domowe mogło zamówić darmowy zapas roczny witaminy D – dodatkowe warunki były napisane małą czcionką (wśród nich znalazło się pokrycie kosztów wysyłki).

Jak przekazuje UOKiK, postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może skutkować nałożeniem kary do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy za każdą ze stwierdzonych praktyk. Równocześnie Prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie nałożenia kary na osobę zarządzającą firmą Natural Pharmaceuticals – jeżeli umyślnie doprowadziła ona do naruszenia praw konsumentów, może jej grozić kara do 2 mln zł za każdą praktykę. (mb)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj