piątek, 27 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościNFZ rozpoczyna kampanię edukacyjną na temat wielolekowości

NFZ rozpoczyna kampanię edukacyjną na temat wielolekowości

W październiku 2020 roku Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o starcie swojej nowej kampanii edukacyjnej „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”. Akcja dotyczy tematu polipragmazji, nazywanej też wielolekowością – jest to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Działania prowadzone są pod hasłem „Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie”.

Jak wskazuje NFZ, polipragmazja jest groźna szczególnie dla osób starszych, obciążonych chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność krążenia. Organizator akcji powołuje się na swoje wyliczenia z 2018 roku, z których wynika, że ponad dwa miliony Polaków w ciągu miesiąca wykupiło ponad pięć leków. Okazuje się także, że 321 osób w ciągu miesiąca od zrealizowania pierwszej recepty w 2018 roku wykupiło ponad 20 leków. „W konsekwencji przybywa pacjentów, którzy przyjmują regularnie, bez należytej kontroli specjalistów, znaczne ilości medykamentów, narażając się tym samym na zwiększone ryzyko działań niepożądanych, osłabienie efektu terapeutycznego czy interakcje między lekami oraz leków z żywnością” – wyjaśnia Filip Nowak, p.o. prezesa NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca również uwagę, że ryzyko polipragmazji wzrasta w okresie pandemii, ponieważ Polacy szukają sposobów na dodatkowe zabezpieczenie i wzmocnienie swojego zdrowia. Czytamy, że w pierwszych tygodniach pandemii apteki odwiedzono ponad 20 mln razy, a farmaceuci dziennie udzielali nawet 3,5 mln porad. Ludzie kupowali przede wszystkim preparaty na uspokojenie i wyciszenie dostępne bez recepty oraz suplementy ułatwiające zasypianie.

„Strach i niepokój przez pewien czas stały się głównym doradcą pacjentów. Z dnia na dzień obserwowaliśmy, jak z półek aptecznych znikają leki przeciwwirusowe i na grypę. Pacjenci mieli błędne przekonanie, że pomogą one w walce z koronawirusem. Rolą farmaceutów jest przekazywanie rzetelnych informacji o działaniu leków. Zwracaliśmy przy tym szczególną uwagę, że ich przyjmowanie bez fachowej diagnozy i wskazań jest nie tylko bezzasadne, ale bywa niebezpieczne dla zdrowia” – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Aby ograniczyć zjawisko wielolekowości, NFZ rozpoczął kampanię edukacyjną. Od 19 października do końca listopada 2020 roku w stacjach telewizyjnych – TVP, TVN i Polsacie – i radiowych – RMF FM i Polskim Radiu – emitowane będą krótkie spoty, w których poruszany jest temat polipragmazji. Bohaterką filmu jest kobieta, która wyjaśnia, że zażywanie zbyt dużej liczby leków może być zagrożeniem dla zdrowia, a także sugeruje stworzenie listy branych środków, którą warto zabierać ze sobą na każdą wizytę u lekarza.

Dodatkowo 23 października 2020 roku do wydań Super Expressu i Gazety Wyborczej dołączony zostanie dodatek w całości poświęcony zjawisku wielolekowości. Z kolei na łamach tygodników i w serwisach internetowych takich jak Onet.pl i Wp.pl ukażą się artykuły, w których wyjaśnione będzie, czym jest polipragmazja i jak skutecznie ograniczać jej negatywne skutki.

W ramach akcji pacjenci będą mogli zapoznać się także z ulotkami oraz ze specjalną gazetą, w której krok po kroku wyjaśnione będzie, jak bezpiecznie przyjmować leki, a także skorzystać z bezpłatnych bloczków, na których można zanotować wszystkie zażywane substancje.

Działania w ramach kampanii prowadzone będą do końca listopada 2020 roku. (ak)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj