Językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali poradnik językowy, który ma edukować, jak nie obrazić innych słowem. Działanie podjęto na wniosek Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji. Zadaniem poradnika jest zwiększenie świadomości i poczucia bezpieczeństwa wśród rożnorodnych członków społeczności akademickiej, a także zapewnienie wysokich standardów antydyskryminacyjnych na uczelni. Skierowany jest on nie tylko do osób studiujących, ale i zatrudnionych na UW.
„Język nie jest przezroczysty. Można niechcący kogoś obrazić lub wywołać niepotrzebne napięcie, używając słów, które uważamy za neutralne. Decydująca jest tu wrażliwość odbiorcy” – napisano we wstępie do spisu rekomendacji językowych.
W publikacji znalazły się m.in. wskazówki odnoszące się do nazw żeńskich, etnicznych, a także nazw osób ze względu na wiek czy orientację seksualną. Poradnik opisuje także, co należy zrobić w przypadku bycia pokrzywdzonym lub świadkiem dyskryminującego zachowania. Zawiera również informacje z danymi kontaktowymi, które odsyłają do instytucji funkcjonujących na poziomie krajowym oraz działających na uczelni, do których można zwrócić się o wsparcie i pomoc w przypadku dyskryminacji i nierównego traktowania.
Czytaj także: „Równoważni” na Uniwersytecie Warszawskim. Ruszyła kampania
Autorami rekomendacji są prof. Mirosław Bańko, dyrektor Instytutu Języka Polskiego UW, prof. Jadwiga Linde-Usiekniewicz, kierownik Zakładu Językoznawstwa Ogólnego i Wschodnioazjatyckiego na Wydziale Polonistyki UW, oraz prof. Marek Łaziński, członek Rady Języka Polskiego PAN, językoznawca specjalizujący się m.in. w gramatyce opisowej języka polskiego, organizator plebiscytu na Słowo Roku.
Rekomendacje znajdują się na stronie. (kd)