Mniej niż jedna trzecia Polaków jest zadowolona ze swojego aktualnego wynagrodzenia. Zatrudnieni nie lubią rozmawiać o pieniądzach, jednak chcieliby znać stawki oferowane przez pracodawców – pokazuje badanie Pracuj.pl. Okazuje się, że Polacy chcieliby zarabiać więcej, a wyższe wynagrodzenie jest najczęstszą motywacją do poszukiwania nowej pracy.
Szukasz pracy w branży PR? Sprawdź oferty na PRoto.pl
Tylko 32 proc. badanych deklaruje zadowolenie ze swojej pensji. Badanie pokazało, że Polacy mają problem z rozmawianiem o pieniądzach, nawet na rozmowie rekrutacyjnej. Zaledwie 28 proc. badanych mówi otwarcie o swoich zarobkach, a niecałe 50 proc. ma wiedzę, jak na tle innych wypadają ich zarobki. 37 proc. deklaruje, że nie ma trudności w negocjowaniu wysokości wynagrodzenia. Mniej niż połowa badanych (45 proc.) w ciągu ostatniego roku starała się o podwyżkę, z kolei 32 proc. nie robiło tego nigdy.
Czytaj też: Tabu pieniądza. Inga Kowalewska o otwartości w kwestii zarobków
Jak negocjować podwyżkę i rozmawiać o wynagrodzeniu na rozmowie kwalifikacyjnej
Autorzy badania wskazują, że przyczyną takiej postawy są nie tylko niepewność czy brak wiedzy, lecz także warunki wewnątrz firm. W badaniu jedynie połowa respondentów wskazała, że w ich organizacji system wynagrodzeń jest jasny i zrozumiały. 23 proc. nie zgodziło się z tym stwierdzeniem, a 27 proc. nie miało określonego zdania.
71 proc. respondentów oczekiwałoby umieszczania widełek wynagrodzenia w ofertach pracy.
Polacy bardziej niż benefity cenią podwyżki wynagrodzenia – pokazało badanie.
Źródło: pracuj.pl
Za najbardziej atrakcyjne świadczenia pozapłacowe badani uznali pakiety medyczne (42 proc.). Okazuje się, że takie świadczenia są oferowane tylko w 24 proc. firm. Badani cenią także dodatkowy płatny urlop (37 proc.) oraz ubezpieczenie na życie (34 proc.). Z badania wynika, że ubezpieczenie jest najchętniej oferowanym przez pracodawców benefitem – dostęp do niego wskazała jedna trzecia ankietowanych. (mb)