OpenAI zaprezentowało model sztucznej inteligencji, który – jak twierdzą jego twórcy – „myśli podobnie jak człowiek”. Pierwsza odsłona ChatGPT z nowej serii o1 pozwala na rozwiązywanie bardziej skomplikowanych problemów, niż oferowali to poprzednicy – poinformowało cnn.com.
Jak czytamy, na początku września 2024 roku w wersji testowej pojawił się model ChatGPT z najnowszej serii OpenAI o1. Stopniowo będzie on udostępniany większości użytkowników ChatGPT. Firma zapowiada też regularne aktualizacje w przyszłości.
„Wyszkoliliśmy ten model w ten sposób, aby poświęcał więcej czasu na przemyślenie problemu, zanim zareaguje, podobnie jak zrobiłby to człowiek” – źródło przytacza słowa twórcy ChatGPT z jego strony internetowej.
OpenAI przekazało, że nowa odsłona ChatGPT w testach radzi sobie podobnie jak doktoranci w przypadku zadań porównawczych z fizyki, chemii i biologii o wysokim stopniu trudności. Z kolei na egzaminie kwalifikacyjnym do Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej model z nowej serii poprawnie rozwiązał 83 proc. zadań – donosi źródło.
Firma twierdzi, że nowa odsłona ChatGPT może być wykorzystywana przez badaczy w medycynie do opisywania danych sekwencjonowania komórek czy w fizyce do generowania skomplikowanych wzorów matematycznych potrzebnych m.in. w optyce kwantowej – czytamy.
Jak podaje źródło, na potencjał nowych modeli sztucznej inteligencji zwrócił również uwagę Noam Brown, naukowiec pracujący w OpenAI: „o1 myśli przez sekundy, ale dążymy do tego, aby kolejne wersje myślały godzinami, dniami, a nawet tygodniami. Dzięki temu efekty wnioskowania będą lepsze, ale i koszty wyższe” – napisał na X, odnosząc się m.in. do wyższych rachunków za energię.
Cnn.com informuje, że kwestia ogromnego zapotrzebowania na energię w związku z pojawieniem się sztucznej inteligencji jest szeroko omawiana w ostatnim czasie przez przedstawicieli amerykańskiego rządu oraz czołowych dyrektorów ds. technologii. Chociaż technologia może pomóc w rozwiązaniu wielu kluczowych problemów, takich jak poważne choroby czy kryzys klimatyczny, to stawia również nowe wyzwania, w tym zaspokojenie znacznego zapotrzebowania na energię elektryczną w przypadku zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji, co w efekcie dodatkowo może potęgować pogorszenie stanu klimatu – czytamy. (kn)
Źródło: cnn.com, ChatGPT maker says its new AI model can reason and think ‘much like a person’, Olesya Dmitracova, 13.09.2024