Ponad połowa Polaków jest zdania, ze obecnie praca powoduje więcej napięć niż jeszcze dziesięć lat temu – wynika z badania Pracuj.pl „Polacy w środowisku pracy”. Co jest źródłem stresu?
Okazuje się, że zaledwie co piąty badany nie odczuwał w minionym roku żadnych problemów zawodowych. Ponad połowa (53 proc.) pracujących Polaków pozytywnie ocenia stabilność i bezpieczeństwo swojej pracy. Jednak więcej niż co trzeci respondent boi się utraty zatrudnienia i ma obawy związane z pogarszającą się sytuacją swojej firmy.
Z badania wynika też, że 25 proc. zatrudnionych spotkało się z odmową podwyżki lub awansu. Taki sam odsetek miał trudności z pogodzeniem pracy i życia osobistego. Badanie pokazało, że źródłem napięć są także konflikty personalne pracowników – zarówno te dotyczące relacji z przełożonymi i pracodawcami (15 proc.), jak i ze współpracownikami (14 proc.).
Czytaj także: 40 proc. PR-owców boi się utraty pracy w związku z koronakryzysem
Źródło: pracuj.pl
Najpopularniejszym sposobem radzenia sobie ze stresem i zawodowymi wyzwaniami są szkolenia i materiały dotyczące organizacji pracy – chęć skorzystania z takiego wsparcia wyraziło 40 proc. badanych. Taki sam odsetek jest skłonny zwierzyć się ze swoich kłopotów współpracownikom. Rzadziej zaufanym rozmówcą w takiej sytuacji jest dla pracowników przełożony – taką możliwość wskazała 1/3 badanych. Jedynie co czwarta osoba chciałaby skorzystać w pracy z pomocy psychologa. Chęć nauki skutecznego zarządzania stresem częściej deklarują kobiety niż mężczyźni (46 proc. kobiet i 36 proc. mężczyzn) – podaje Pracuj.pl.
Jedynie co trzeci respondent uważa, że pracodawcy lepiej dbają dziś o samopoczucie pracownika niż dziesięć lat temu. Ci pracodawcy, którzy podejmują działania mające wspierać zatrudnionych w radzeniu sobie ze stresem, oferują m.in. szkolenia z zarządzania czasem podczas pracy zdalnej, wsparcie psychologów, wewnętrzne grupy dyskusyjne czy aktywności utrzymujące pozytywne relacje w zespołach – opisuje Pracuj.pl. Z badania wynika, że dostęp do wsparcia psychologa lub szkoleń pomocnych w radzeniu sobie z problemami ma 21 proc. badanych, a tylko 33 proc. jest zdania, że w ich miejscu pracy zwraca się uwagę na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. (mb)
Zobacz też: Praca zdalna nie musi wykluczać wspólnie wypitej kawy