Trzy mądre małpy – wyrażone za pomocą rzeźby lub obrazu japońskie przysłowie „nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego”.
Trzy małpy to: Mizaru (見猿)(Artur Z.), która zakrywa oczy, więc „nie widzi nic złego” (we własnym postępowaniu), Kikazaru (聞か猿)(Krzysztof B.), która zakrywa uszy, więc nie słyszy nic złego (o własnym działaniu) oraz Iwazaru (言わ猿)(Robert W.), zakrywająca pysk, która nie mówi nic złego (na własny temat). A czasami pojawia się i czwarta małpa uosabiająca nie czynienie zła (shizaru しざる) (w polityce biała małpa tj. biały kruk). (podobieństwo do osób, zdarzeń i inicjałów całkowicie przypadkowe)
* Kluczem do odczytania sygnałów mowy ciała jest zrozumienie stanu uczuć rozmówcy podczas słuchania. Ważne jest co mówi, ale koniecznie zwracamy uwagę, w jakich okolicznościach to mówi. To pozwala oddzielić prawdę od kłamstwa, a rzeczywistość od świata fantazji. Na zdjęciu wyraźnie widać jak sygnały mowy ciała „do nas mówią”.
Podział sygnałów mowy ciała pod kątem funkcji, którym służą: emblematy, ilustratory, wskaźniki emocji, regulatory konwersacyjne oraz adaptory.
Emblematy są sygnałami cielesnymi, które mają swoje bezpośrednie werbalne odpowiedniki składające się z jednego lub dwóch słów, mają dokładnie określone znaczenia znane większości członków danej kultury. Przekazanie emblematu oznacza działanie rozmyślne, nadawca przekazu ponosi za niego pełną odpowiedzialność. Przykłady emblematów: trzymanie się za policzek („boli mnie ząb”), środkowy palec (wulgarne „spadaj na drzewo”)
Ilustratory służą podkreśleniu wypowiadanych słów, zwiększają jasność ekspresji i klarowności przekazu. Używanie ilustratorów może świadczyć o zaangażowaniu w wypowiadane kwestie, przekonaniu o ich słuszności.
Wskaźniki emocji są powiązane raczej z mimiką twarzy niż z ruchami ciała. Twarz stanowi pierwotne miejsce przejawiania emocji
Regulatory konwersacyjne służą sterowaniu rozpoczęciem, czasem trwania i zakończeniem wypowiedzi lub rozmowy. Na przykład – podtrzymanie konwersacji może być zasygnalizowane poprzez dotknięcie drugiej osoby.
Adaptory są źródłem informacji na temat postaw danej osoby, jej poziomu lęku i pewności siebie. Jeśli ktoś umie się dostosować do sytuacji, zaadaptować do niej, to w jego zachowaniu nie pojawią się adaptory takie jak np. przebieranie palcami, bawienie się długopisem itp.) (za. Friesen, Ekman)
**Ludzie ograniczeni, a przy tym fanatycy stanowią plagę ludzkości. Biada państwu, w którym tacy ludzie mają władzę. Są nietolerancyjni i pozbawieni wszelkich skrupułów. Uważają, że cały świat kłamie, a tylko oni mówią prawdę. (Mikołaj Gogol)
Mirosław Oczkoś, www.oczkos.media.pl