środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności„Odbetonowani” – prośrodowiskowa akcja Gazety.pl i Fundacji Pracowni Zmiany

„Odbetonowani” – prośrodowiskowa akcja Gazety.pl i Fundacji Pracowni Zmiany

Od 16 do 20 sierpnia 2021 roku trwa akcja serwisu Gazeta.pl oraz Fundacji Pracowni Zmiany stworzonej przez Miasto Jest Nasze pod hasłem „Odbetonowani”. Działania dotyczą wybetonowanego krajobrazu polskich miast. W portalu Gazeta.pl będą pojawiać się tematyczne artykuły o sytuacji kilku wybranych miejscowości, a w piątek 20 sierpnia zostanie udostępnione nagranie z debaty dotyczącej sposobów zmiany betonowych polskich aglomeracji na bardziej prośrodowiskowe.

Głównym celem akcji jest przygotowanie wizji zmian przestrzeni publicznych w polskich miastach. Ocieplenie klimatu jeszcze bardziej utrudnia życie na wybetonowanych obszarach miejskich, a dodatkowo takie projekty są często oceniane jako mało estetyczne. Dziennikarze portalu Gazeta.pl i przedstawiciele Fundacji Pracowni Zmiany rozmawiali z mieszkańcami różnej wielkości miast o problemach związanych z ograniczaniem terenów zielonych. Wypowiedzi wykorzystano do stworzenia komputerowych wizualizacji.

W ciągu tygodnia w portalu będzie można oglądać pomysły na poprawę otoczenia w Skierniewicach, Wrocławiu, Białej Podlaskiej, Gdańsku i Warszawie. W ramach projektu 19 sierpnia 2021 roku odbędzie się także debata. Do Pawilonu Kamień w Warszawie zaproszono m.in.  Patryka Strzałkowskiego, redaktora naczelnego Zielona.gazeta.pl, Justynę Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Urzędzie m.st. Warszawy, Agatę Garstecką i Jacka Gęborysa z inicjatywy Miasto Jest Nasze oraz Macieja Foltę z Pracowni Zmiany. Nagranie z debaty pojawi się na stronie serwisu 20 sierpnia.

Patryk Strzałkowski tak mówi o inicjatywie: „Dzięki projektowi »Odbetonowani« chcemy pokazać zróżnicowanie przestrzeni publicznych w polskich miastach oraz powtarzające się, niekoniecznie dobre, wzorce w planowaniu przestrzennym. Naszym celem jest także zdefiniowanie przyczyny betonozy, zrozumienie potrzeb, które za nią stoją, a następnie próba odpowiedzi na te same potrzeby w inny, prośrodowiskowy sposób”. (ap)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj