sobota, 9 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościOnet powraca na pierwsze miejsce najbardziej opiniotwórczych mediów. Nowy raport IMM

Onet powraca na pierwsze miejsce najbardziej opiniotwórczych mediów. Nowy raport IMM

Ranking główny najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce za kwiecień 2021 roku otwiera Onet z wynikiem 4,9 tys. cytowań. Drugie miejsce zajmuje RMF FM z niewiele niższym wynikiem – 4,5 tys. odwołań w innych tytułach mediowych. Podium zamyka Rzeczpospolita, na którą dziennikarze innych redakcji powoływali się 3 tys. razy – wynika z raportu Instytutu Monitorowania Mediów.

W głównym rankingu ukazującym piętnaście najczęściej cytowanych mediów znalazły się cztery portale internetowe: Onet.pl, Wp.pl, Interia.pl, Money.pl, dwie stacje radiowe: RMF FM i Radio Zet, trzy telewizyjne: TVN24, Polsat News, TVP Info, oraz sześć tytułów prasowych Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Super Express, Dziennik Gazeta Prawna, „Gazeta Polska” i Fakt. Na pozycję pierwszą głównego rankingu TOP 15 powróciła redakcja Onet.pl, która od dawna utrzymuje się na szczycie zestawienia opiniotwórczych mediów, a którą w marcu wyprzedziło RMF FM. Radio z kolei w kwietniu znalazło się na drugim miejscu z wynikiem 4,5 tys. powołań w innych mediach. Podium zamyka Rzeczpospolita, której pozycja wzrosła o jedno miejsce w stosunku do marca 2021, tym samym dziennik wyprzedził Gazetę Wyborczą.

Raport IMM kwiecień 2021

Tytuły prasowe

W rankingu tytułów prasowych na pierwsze miejsce powraca Rzeczpospolita. Na dziennik inne media licznie powoływały się między innymi w związku z przeprowadzonym na zlecenie redakcji sondażem, w którym zapytano uczestników o to, jakiego rodzaju szczepionkę na COVID-19 preferują (34,5 proc. ankietowanych wskazało szczepionkę Pfizer/BioNTech). Drugie miejsce w kategorii zajęła Gazeta Wyborcza, na którą powoływano 1,6 tys. razy. Pozycję trzecią zajął Super Express (1,5 tys. cytowań), który wzmiankowany był m.in. w sprawie rozmowy z wicepremierem, liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem na temat politycznej sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. Czwarte i piąte miejsce zajmują kolejno Dziennik Gazeta Prawna (1,3 tys. wzmianek) oraz „Gazeta Polska” ze wzrostem aż o osiem oczek w stosunku do marca. Zestawienie zamyka Przegląd Sportowy z liczbą 414 cytowań.

Raport IMM kwiecień 2021

Telewizja

Podium kategorii zajęły kolejno TVN24 (2,9 tys. wzmianek), Polsat News (2,2 tys. cytowań) oraz TVP Info (1 tys. powołań). Na pozycji piątej, ze wzrostem o jedną pozycję w kategorii, uplasowała się stacja TVP1, którą licznie cytowano m.in. w związku z zawieszeniem programu „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego, po tym jak Komisja Etyki Telewizji Polskiej stwierdziła, że jeden z odcinków o walce rządu z pandemią naruszył zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w stacji. Ranking zamyka stacja Polsat Sport z wynikiem 189 powołań w innych tytułach mediowych.

Raport IMM kwiecień 2021

Radio

Pozycję najbardziej opiniotwórczej stacji radiowej w kraju utrzymuje RMF FM – w ubiegłym miesiącu szczególnie licznie powoływano się na wywiad w „Porannej rozmowie” Roberta Mazurka z szefem KPRM Michałem Dworczykiem o procesie szczepień przeciw COVID-19. Miejsce drugie rankingu zajmuje stacja Radio Zet, którą cytowano w innych 2,5 tys. razy. Media najczęściej odnosiły się m.in. do wywiadu redakcji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który na antenie skrytykował postawę posła PiS Zbigniewa Girzyńskiego zaszczepionego poza kolejnością na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Miejsce trzecie zajęła stacja Polskie Radio 24 z liczbą 884 wzmianek w innym tytułach mediowych. Do rankingu zakwalifikowały się również dwie stacje regionalne, kolejno Radio Wrocław i Radio Kraków.

Raport IMM kwiecień 2021

Portale internetowe

Niezmiennym liderem kategorii pozostaje Onet.pl, cytowany w kwietniu 4,9 tys. razy. Kolejno w rankingu uplasowały się również serwisy Wp.pl z liczbą 2,7 tys. wzmianek i Interia.pl z wynikiem 1,6 tys. powołań. O dwa miejsca wzrosła pozycja redakcji Businessinsider.com.pl, która m.in. przeprowadziła wywiad z szefem resortu rozwoju Jarosławem Gowinem na temat kryzysu pandemicznego w Polsce. Zestawienie zamyka OKO.press.

Raport IMM kwiecień 2021

Tygodniki i dwutygodniki

Miejsce pierwsze drugi miesiąc z rzędu zajął tytuł „Sieci”, który cytowany był 758 razy. Za nim o dwie pozycje wyżej w stosunku do marca 2021 uplasował się „Wprost” (415 wzmianek), na który licznie się powoływano szczególnie w kwestii opublikowanych informacji na łamach tygodnika o zbieraniu podpisów przez działaczy mazowieckiej PO pod apelem wzywającym Borysa Budkę do ustąpienia ze stanowiska. Trzecie miejsce zajął dwutygodnik „Viva!”, w którym ukazał się m.in. wywiad z prezenterem TVN Piotrem Kraśką. Ranking zamykają kolejno tygodnik „Do Rzeczy” i „Polityka”.

Raport IMM kwiecień 2021

Miesięczniki i dwumiesięczniki

Pierwsze miejsce rankingu zajmuje magazyn „Forbes”, cytowany łącznie 285 razy. Kolejno drugą i trzecią pozycję zajęły tytuły: „Press” i „Twój Styl”. Na miejscu czwartym, ze wzrostem o jedno oczko w kategorii, znalazł się edukacyjny miesięcznik „Perspektywy”. Zestawienie zamyka zaś kwartalnik „Przekrój”, na który powoływano się w związku z wywiadem redakcji z Thomasem Vinterbergiem, który otrzymał nominację do Oscara za reżyserię filmu „Na rauszu”.

Raport IMM kwiecień 2021

Media ekonomiczne i biznesowe

Podium najbardziej opiniotwórczych tytułów prasowych o profilu ekonomiczno – biznesowym za kwiecień tworzą Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna oraz Puls Biznesu. Wśród portali internetowych niezmiennie najczęściej cytowano kolejno Money.pl, Businessinsidder.com.pl, Bankier.pl, 300gospodarka.pl oraz Wnp.pl.

Raport IMM kwiecień 2021

Raport IMM kwiecień 2021

Media regionalne

Najbardziej opiniotwórczym medium regionalnym w Polsce niezmiennie od dłuższego czasu pozostaje Radio Wrocław, które w kwietniu cytowane było 189 razy. Z kolei miejsce drugie ze wzrostem o trzy pozycje w rankingu zajął Głos Wielkopolski. Podium zamyka Radio Kraków z wynikiem 95 cytowań. Miejsce czwarte zajmuje Radio Gdańsk z liczbą 93 powołań w innych mediach. Do rankingu zakwalifikował się również Dziennik Bałtycki, który licznie wzmiankowano w związku jubileuszem 75-lecia aktora Andrzeja Seweryna i wywiadem, którego udzielił redakcji w 1993 roku.

Raport IMM kwiecień 2021

O badaniu:

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 50 103 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji, oraz portali internetowych, w których pojawiały się nazwy mediów prasowych; serwisów internetowych; stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-30 kwietnia 2021 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj