niedziela, 19 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościZe świataOrganizacje pozarządowe z pozwem przeciwko UE. Chodzi o cele klimatyczne

Organizacje pozarządowe z pozwem przeciwko UE. Chodzi o cele klimatyczne

Organizacje pozarządowe Climate Action Network (CAN) Europe i Global Legal Action Network (GLAN) pozwały Unię Europejską za brak ustanowienia odpowiednich celów klimatycznych w sektorach, które generują ponad połowę gazów cieplarnianych w państwach członkowskich – podaje theguardian.com.

Według organizacji cele klimatyczne, które mają zostać osiągnięte do 2030 roku, ustanowione dla rolnictwa, gospodarki odpadami, transportu i małych przedsiębiorstw w 27 państwach członkowskich UE, nie są oparte na najnowszych badaniach naukowych, co sprawia, że są „rażąco nieadekwatne” – czytamy.

Jak informuje źródło, pozew został formalnie złożony na początku 2024 roku do Trybunału Sprawiedliwości UE i trafił do rozpatrzenia w trybie przyspieszonym. Rozprawa ma odbyć się w 2025 roku, a ostatnie pisemne uwagi od organizacji pozarządowych zostały przedstawione w sierpniu 2024 roku.

Pozew dotyczy rocznych limitów emisji dla państw członkowskich, ustalanych przez Komisję Europejską. Z roku na rok stają się one coraz niższe, a wspomniane wcześniej sektory nie są objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji i łącznie stanowią 57 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w państwach członkowskich – dowiadujemy się.

Cele klimatyczne zostały zaostrzone w 2023 roku. W tamtym czasie UE podniosło swój cel redukcji emisji do 2030 roku do 55 proc. w stosunku do wartości z 1990 roku. Organizacje pozarządowe twierdzą, że zmiana ta nie była wystarczająco duża, aby mogła być zgodna z traktatami UE, Kartą praw podstawowych UE i porozumieniem paryskim.

Organizacje pozarządowe zaznaczają, że UE powinno sprawdzić, czy cele klimatyczne są zgodne z założeniami porozumienia paryskiego, dla którego priorytetem jest utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie maksymalnie 1,5 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Jego przekroczenie w perspektywie długoterminowej spowoduje bowiem najgorsze dla klimatu skutki – donosi źródło.

Gerry Liston, starszy prawnik w GLAN, podkreślił, że „państwa są zobowiązane do przyjęcia opartych na nauce celów emisji zgodnych z ograniczeniem globalnego ocieplenia do 1,5 stopni”. „Przedstawiliśmy, w jaki sposób cele UE na 2030 rok nie zostały oparte na najlepszych dostępnych danych naukowych dotyczących klimatu, czego Komisja nawet nie zakwestionowała w swojej obronie w naszej sprawie. Zamiast tego starała się doprowadzić do odrzucenia sprawy ze względów technicznych” – dodał Liston, cytowany przez źródło. (ao)

Źródło: theguardian.com, Campaigners sue EU over ‘grossly inadequate’ 2030 climate targets, Isabella Kaminski, 27.08.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj