środa, 1 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności„Otwarci na zmianę” – fundacja Zwolnieni z Teorii apeluje o zmiany w...

„Otwarci na zmianę” – fundacja Zwolnieni z Teorii apeluje o zmiany w polskim szkolnictwie

W maju 2024 roku Fundacja Zwolnieni z Teorii wystartowała z kampanią społeczną „Otwarci na zmianę”. Akcja ma zachęcać do dyskusji na temat przyszłości systemu edukacji w Polsce. 

W ramach inicjatywy powstał Prymus – model AI, który przygotowywał się do matury na podstawie tej samej wiedzy, z której korzystali zeszłoroczni uczniowie szkół średnich. Został wyposażony w podstawę programową oraz dane dotyczące systemu oceniania egzaminów dojrzałości. 

Robot zasilany sztuczną inteligencją przystąpił do matury z języka polskiego, a co więcej – już jest wiadome, że ją zdał. Udzielenie wszystkich odpowiedzi zajęło mu 30 minut. 

Jak informują organizatorzy projektu, odpowiedzi Prymusa oceniło trzech niezależnych od siebie nauczycieli. Dwóch z nich pełni funkcje egzaminatorów maturalnych. 

Przebieg doświadczenia z udziałem maszyny AI stał się przedmiotem spotu promującego kampanię. Eksperyment ma uświadomić odbiorców akcji na temat tego, że rozwój AI bezpośrednio wpływa na „rozdźwięk między szkołą a rzeczywistością”.

Źródło: youtube.com/@zwolnienizteorii7053

Z produkcją promującą kampanię można zapoznać się na TikToku, Instagramie, Facebooku, LinkedInie oraz w serwisie X. 

Fundacja zachęca również do podpisania listu otwartego, w którym sygnatariusze nawołują do wprowadzenia konkretnych zmian w systemie edukacji. „Trochę mniej teorii, więcej praktyki. Apelujemy o realny czas w szkole na aktywności, które umożliwią uczniom rozwijanie kompetencji przyszłości. (…) Proponujemy, aby aktywności uczniów kształtujące kompetencje przyszłości zostały uwzględnione na maturze i w kryteriach rekrutacji na studia” – piszą inicjatorzy listu. 

Dokument podpisało już 40 przedstawicieli edukacji, biznesu, mediów i organizacji pozarządowych. Poparł go m.in. prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Jędrzej Witkowski czy profesor i rektor Szkoły Głównej Handlowej Piotr Wachowiak. 

„Dzisiaj model nauki w szkole opiera się głównie o zapamiętywanie treści. My zaś widzimy potrzebę, aby polska szkoła zmierzała do zrównoważenia wiedzy teoretycznej i praktycznej. Osiągnięcie tego celu wymaga holistycznego podejścia do edukacji, a tym samym znalezienia w niej czasu na rozwijanie kompetencji przyszłości, takich jak współpraca, sprawczość, empatia. W umiejętnościach miękkich technologia jeszcze długo nie zastąpi człowieka” – podkreśla Paula Bruszewska, prezeska Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Realizacją kampanii zajmują się Adam Smereczyński, Creative Director z 180heartbeats + Jung v Mat, oraz Aleksander Frydrych, Creative Innovation Officer z tej samej agencji. 

Reżyserem spotu jest Maciej Dydyński. Produkcją filmu zajęło się Shoot me. Za komunikację PR-ową odpowiada Monday Comms. (an)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj