Do badań nad wizerunkiem partii w wirtualnej kampanii wyborczej przyjęto dwa kryteria: przejrzystości i skuteczności. Oba najlepiej spełnia Platforma Obywatelska. Natomiast na Facebooku na plan pierwszy wysuwa się Ruch Poparcia Palikota.
Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia wynika, że kampanię w internecie dostrzegło 45 proc. internautów. Najlepiej zapamiętano wirtualny wizerunek PO. Dalsze miejsca zajęli kolejno: Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Laur za największą skuteczność również przypadł w udziale Platformie. Tuż za nią plasuje się PiS.
Z kolei Agencja Smetria przeprowadziła analizę serwisów wyborczych pod katem ich skuteczności. Na zlecenie tej firmy grupa internautów miała do wykonania szereg zadań, służących sprawdzeniu tego. Chodziło, m.in. o liczbę stron programu partii w formacie pdf, łatwość wyszukiwania kandydatów, czy zgodność treści z faktami. Celem tego badania było sprawdzenie, czy strony poszczególnych partii są przyjazne odbiorcom i czego wyborcy mogą się z nich dowiedzieć. W internetowej kampanii wygrało PO. Według analityków ich działania w sieci są dobrze przekazane i łatwe do odnalezienia. Na stronach pozostałych partii internauci dopatrzyli się pewnych niedociągnięć takich, jak np. nieprecyzyjne wyszukiwarki czy brak dat pod publikacjami.
Słaba witryna nie oznacza jednak od razu przegranej w kampanii. Strona Janusza Palikota została surowo oceniona, ale polityk postawił na Facebooku. „Partia ta jest zaskakująco aktywna, co może sprzyjać zainteresowaniu nią wśród ludzi młodych i mieszkańców dużych ośrodków, aktywnych w sieci” – twierdzi Łukasz Mazurkiewicz, prezes zarządu ARC Rynek i Opinia. Gdyby wybory odbywały się na Facebooku wygrałby Palikot. (aw)