Na stronie internetowej tygodnika „Do Rzeczy” w dziale „Rysunkowy komentarz dnia” 22 lutego 2018 roku opublikowano rysunek o antysemickim wydźwięku autorstwa Cezarego Krysztopy – pisze press.pl. Ilustracja, którą nadal można zobaczyć w serwisie, przedstawia trzech mężczyzn. Dwóch z nich trzyma w dłoniach pistolety wymierzone w trzecią postać. Mężczyźni, którzy mają broń, są w mundurach. Na stroju jednego z nich widnieje swastyka, a drugiego – gwiazda Dawida. Na grafice jest też napis „#Polish Holocaust” – opisuje Mariusz Kowalczyk z press.pl.
Źródło: screen dorzeczy.pl
Jak czytamy, na belce nad ilustracją znajdował się logotyp Grupy PGE jako patrona serwisu. Na dole strony widniało natomiast logo Allegro, które przekierowywało do konta Cezarego Krysztopy na platformie, gdzie odbiorcy mogli kupować jego prace.
Źródło podaje, że po tym, jak „Presserwis” zwrócił się do obu firm z prośbą o wyjaśnienie obecności ich znaków towarowych obok rysunku, logotypy zniknęły ze strony. Zarówno PGE, jak i Allegro odniosły się do sprawy.
Maciej Szczepaniuk, rzecznik prasowy spółki energetycznej, w odpowiedzi na pytanie źródła poinformował, że jego firma zwróciła się do PMPG Polskie Media, wydawcy „Do Rzeczy”, o pilne usunięcie logotypu PGE. „Umowa dotycząca współpracy medialnej pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną a PMPG Polskie Media, obejmująca cykl materiałów filmowych o tematyce historycznej i edukacyjnej, wygasła 15 stycznia 2018 roku. Nie obejmowała ona jednak promocji logo spółki w serwisie Dorzeczy.pl” – wyjaśnił rzecznik.
„Z tego co się dowiedzieliśmy, to Cezary Krysztopa sam umieścił nasz znak towarowy i był on wykorzystywany przy wszystkich jego rysunkach publikowanych w serwisie” – powiedział z kolei w rozmowie ze źródłem dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro Paweł Klimiuk. Dodał, że rozmawiał na ten temat z wydawcą „Do Rzeczy”, a ten z kolei skontaktował się z autorem ilustracji. Przedstawiciel Allegro zaznaczył, że firma dostała zapewnienie, że rysownik został poproszony o możliwie najszybsze usunięcie logotypu – czytamy dalej. (pp)
Zdjęcie główne: dorzeczy.pl