Na początku października 2024 roku w Katowicach ruszył projekt edukacyjny „Poczuj, żeby zrozumieć”. Inicjatywa ma na celu zwiększyć świadomość społeczną na temat tego, z jakimi ograniczeniami borykają się na co dzień osoby starsze. Kampania jest realizowana przez stowarzyszenie Mocni Razem oraz fundację Quatronum.
Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreśla, że miasto zapewnia już seniorom szereg udogodnień, takich jak organizowane szkolenia z obsługi komputera i smartfona, usługi „złotej rączki” czy dowóz książek z biblioteki do domu. „Cały czas szukamy także nowych rozwiązań, stąd pomysł na stworzenie mieszkań wspomaganych dla seniorów. Społeczeństwo starzeje się, dlatego uwzględnienie potrzeb tej grupy wiekowej jest naszym obowiązkiem” – mówi prezydent miasta.
W ramach projektu „Poczuj, żeby zrozumieć” organizowane są warsztaty z wykorzystaniem symulatora starości, które mają pomóc w zrozumieniu potrzeb osób starszych.
„Symulator starości pozwala na symulację zaburzeń pola widzenia, co utrudnia orientację w przestrzeni, a także zmniejszenia ruchomości i mobilności ciała, które sprawia, że najprostsze czynności stają się wyzwaniem. Uczestnicy odczują także zmęczenie, zaburzenia równowagi i ograniczenia czucia w rękach. Dodatkowo symulowana niewłaściwa pozycja sylwetki oraz ograniczony zakres ruchu stawów pozwolą lepiej zrozumieć trudności z poruszaniem się, które często dotykają seniorów” – podkreśla Agnieszka Rzepecka, prezeska stowarzyszenia Mocni Razem.
Jak informują organizatorzy, 7 października 2024 roku udział w warsztatach wzięli już katowiccy urzędnicy, w tym wiceprezydent Katowic – Maciej Biskupski.
Na zdjęciu Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic
„Doświadczenie ograniczeń związanych z upływem lat na własnej skórze jest niezwykle pouczające. Każdy z nas powinien przejść przez takie warsztaty, by zrozumieć, z jakimi trudnościami zmagają się seniorzy. To ważne, abyśmy uwrażliwiali się na ich potrzeby, a takie projekty jak ten są doskonałym narzędziem budowania empatii i zrozumienia” – mówi Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic.
W ramach akcji przewidziane są również warsztaty edukacyjne dla uczniów, które będą odbywały się w szkołach. Akcja potrwa do końca listopada 2024 roku.
Projekt „Poczuj, żeby zrozumieć” skupia się także na wsparciu instytucji i organizacji, które działają na rzecz osób starszych.
Elementem projektu jest także II Śląska Konferencja „Poczuj, żeby zrozumieć – wyzwania długowieczności” organizowana przez stowarzyszenie Mocni Razem i fundację Quatronum. Odbędzie się ona 21 października 2024 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach. (kn)