niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościJęzyk administracji rządowej ma być prostszy

Język administracji rządowej ma być prostszy

Administracja rządowa w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej ma posługiwać się prostym językiem – wynika z zalecenia podpisanego przez szefa Służby Cywilnej. Jak informuje serwis Służby Cywilnej, 17 grudnia 2020 roku minister Dobrosław Dowiat-Urbański podpisał zalecenie w sprawie upowszechniania prostego języka w komunikacji pisemnej w urzędach administracji rządowej.

Za prosty język uważa się „jasny, poprawny i zrozumiały styl pisania”. Szef Służby Cywilnej podkreśla, jak ważne jest, aby język urzędowy, „którym posługujemy się w służbie cywilnej, był prosty, zrozumiały i przyjazny w odbiorze”. W zaleceniu wyjaśniono także, że zmiana stylu komunikacji może przyczynić się do poprawy efektywności działań administracji rządowej, atmosfery pracy, kształtowania pozytywnego wizerunku służby cywilnej i pozwoli zaoszczędzić czas urzędników oraz obywateli. Dodatkowo stosowanie takiego języka ma pomóc w „skuteczniejszym zarządzaniu ludźmi, projektami czy ryzykiem”.

Dokument zwraca uwagę na rolę dyrektorów generalnych i kierowników urzędów administracji rządowej, którzy zdecydują o działaniach, jakie podejmą lub rozwiną w urzędach, którymi kierują. Dowiat-Urbański wskazuje też zadania liderom prostego języka, którzy powinni „upowszechniać zasady prostego języka, określać obszary, które wymagają zmian czy współpracować z koordynatorami do spraw dostępności w urzędzie”.

Dalej czytamy, że idea stworzenia takiego zalecenia powstała już kilka lat temu. Pracownicy Departament Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymywali wielokrotnie sygnały, z których wynikało, że „taki dokument jest potrzebny, a nawet konieczny”.

Czytamy też, że prace nad zaleceniem i wypracowanie propozycji jego treści były zadaniem zespołu ds. promocji prostego języka w urzędach administracji rządowej. Zespół działa od czerwca 2019 roku. (kd)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj