poniedziałek, 31 marca, 2025
Strona głównaAktualnościWiadomości„Póki MY żyjemy” – kampania z okazji Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna

„Póki MY żyjemy” – kampania z okazji Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna

12 lutego 2025 roku wystartowała kampania społeczna pod hasłem „Póki MY żyjemy”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na sytuację opiekunek i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Za pomysł i realizację odpowiada Inicjatywa „Nasz Rzecznik” wraz z działającymi w niej organizacjami społecznymi.

Akcja rozpoczęła się w Ogólnopolski Dzień Opiekuna obchodzony corocznie 12 lutego od 2018 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby opiekunów, a także podziękowanie im za ich codzienne wsparcie. To także apel o zwiększenie działań edukacyjnych oraz realnej pomocy, która może poprawić jakość życia i ułatwić sprawowanie opieki nad bliskimi chorymi.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, w Polsce brakuje rozwiązań systemowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Obowiązek ten w ogromnej mierze spada na rodziny – a przede wszystkim na matki. Opiekunowie rodzinni wspierają bliskich z niepełnosprawnościami bez finansowej gratyfikacji czy należytego uznania, nie zawsze mając ku temu odpowiednie umiejętności i wystarczające zasoby. Często są zmuszeni do całkowitej rezygnacji z własnego życia. „Chcemy zwrócić uwagę na sytuację osób, które na co dzień troszczą się o innych, na ich prawa i zwykłe ludzkie potrzeby” – przekazują inicjatorzy kampanii „Póki MY żyjemy”.

Filarem inicjatywy mają być prawdziwe historie bliskich osób z niepełnosprawnościami obrazujące, z jakimi codziennymi problemami mierzą się oni, gdy nie mogą liczyć na systemowe wsparcie. „Mówienie o opiece wymaga sprzeciwu wobec stereotypów, nowego języka. Kampania »Póki MY żyjemy« ma być zalążkiem społecznej zmiany, aby ostatecznie doprowadzić do godnego traktowania pracy opiekuńczej” – wyjaśniają organizatorzy.

W ramach inicjatywy planowanych jest szereg działań w mediach społecznościowych, na stronach internetowych partnerów akcji, w prasie oraz w radiu. Ich celem jest nagłośnienie problemów, z jakimi mierzą się na opiekunowie, oraz zwrócenie uwagi na potrzebę systemowego wsparcia. W związku z tym przewidziano także spotkanie z Zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich, podczas którego zostaną przedstawione ważne dla tej grupy postulaty. Organizatorzy przewidują również warsztaty i webinary adresowane do opiekunów. 14 lutego 2025 roku w Gliwicach odbędzie się też konferencja Fundacji Nieodkładalni.

Kampania była przygotowywana w gronie organizacji i aktywistek z Zespołu Praw Opiekunek i Opiekunów. Autorką grafik i identyfikacji wizualnej jest Anna Duniewicz, koordynatorka Inicjatywy „Nasz Rzecznik”, która prowadzi również profil kampanii „Póki MY żyjemy” na Facebooku.

Działania związane z kampanią potrwają do 28 lutego 2025 roku.

W realizację inicjatywy zaangażowały się takie organizacje społeczne jak: Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”, Stowarzyszenie Mudita, ruch społeczny Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją, Fundacja Jesteśmy Ważni, Fundacja Autism Team, Stowarzyszenie „Żurawinka”, Fundacja NieOdkładalni, Fundacja KTOŚ, Fundacja Sawanci, Autyzm po ludzku, Fundacja Furia, Fundacja Wymiany Kulturowej toTU toTAM, Fundacja „Po Mojemu”, Fundacja Dla Gigantów, Fundacja Diabeciaki, Fundacja Hospicyjna oraz Fundacja Dom Tam Gdzie Ty. (kn)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj