niedziela, 17 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościPolacy nadal chcą pracować zdalnie. Pracuj.pl prezentuje wyniki badania „Pół roku nowej...

Polacy nadal chcą pracować zdalnie. Pracuj.pl prezentuje wyniki badania „Pół roku nowej normalności”

W październiku 2020 roku Pracuj.pl opublikowało wyniki badania „Pół roku nowej normalności”, w której pytało Polaków o opinie na temat trybów pracy i rekrutacji, jakie wprowadzono w wyniku pandemii. Okazuje się, że pracownicy nadal chcą pracować zdalnie, choć prawie połowa osób pracujących obecnie w biurze nie obawia się o swoje zdrowie.

Jak wynika z raportu, obecnie 44 proc. badanych ma możliwość pracowania w trybie zdalnym – na stałe oraz w formie hybrydowej. Polacy pozytywnie podchodzą do wypełniania zawodowych obowiązków z domu – po zakończeniu pandemii przynajmniej częściowo zdalnie chce pracować 87 proc. respondentów, którzy w tym momencie mają taką możliwość. Pracuj.pl zauważa, że choć większość pytanych osób preferuje model hybrydowy (48 proc.), to zdecydowanie zwiększyła się liczba ankietowanych, którzy w pełni chcą pracować zdalnie (16 proc.) lub tylko sporadycznie pojawiać się w biurze (23 proc.).

Respondenci odnieśli się także do swojej wydajności podczas home office’u. Okazuje się, że 67 proc. badanych jest równie efektywnych, co w biurze, 65 proc. z nich uważa, że dobrze oddziela czas prywatny od służbowego, a zdaniem 63 proc. pracodawca dobrze poradził sobie z organizacją pracy zdalnej. Ankietowani wskazywali także, że pandemia przyspieszyła wzrost znaczenia pracy z domu na rynku i w najbliższej przyszłości coraz częściej obowiązki będą wykonywane właśnie w tym modelu.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach wzrost popularności pracy zdalnej stworzył przestrzeń na udzielanie dodatkowych benefitów pracownikom. Zdaniem 77 proc. badanych ważnym atutem pracodawcy stało się dofinansowanie narzędzi do wykonywania obowiązków z domu (np. sprzętu IT czy mebli biurowych).

Pracuj.pl postanowiło także poznać opinie osób, które muszą pracować stacjonarnie w biurze. 49 proc. z nich nie odczuwa większego zagrożenia bezpieczeństwa niż wcześniej, jednak 32 proc. obawia się o swoje zdrowie w związku z koronawirusem.

Przyjrzano się też zmianom, jakie zaszły w procesach rekrutacji. Jak wynika z raportu, 83 proc. respondentów mimo sytuacji związanej z pandemią jest otwartych na zmianę pracy, jeśli dostanie ciekawą ofertę. 38 proc. badanych jest bardziej skłonnych odpowiadać na oferty, które umożliwiają w pełni zdalny proces zdobywania pracy – Pracuj.pl wskazuje, że jest to znacznie mniej niż kwietniu 2020 roku, kiedy odpowiedzi takiej udzieliło 49 proc. ankietowanych. Niewiele pytanych osób (8 proc.) jest z kolei przeciwnych rekrutacjom zdalnym.

Okazuje się także, że po pół roku pandemii zarobki są najważniejszym czynnikiem podczas decyzji o wyborze oferty pracy (76 proc.) – odsetek ten wzrósł od pojawienia się wirusa o siedem punktów procentowych. Dla ankietowanych ważne są także kwestie takie jak gwarancja stabilnego i bezpiecznego zatrudnienia (57 proc.) oraz stabilna pozycja firmy mimo zmian na rynku (41 proc.).

Respondentów spytano także o usprawnienia, jakie chcieliby znaleźć przy przeglądaniu ofert pracy. 44 proc. z nich cieszyłoby się z możliwości kontaktu przez komunikator z rekruterem, a 34 proc. byłoby zadowolonych, gdyby mogło połączyć się z rekruterem za pomocą wideo. 36 proc. badanych pozytywnie oceniłoby oznaczenia, że oferta dotyczy pracy zdalnej.

Badanych spytano o drugą jesienną falę koronwirusa. Zdaniem 55 proc. z nich może ona pogłębić kryzys na rynku pracy i utrudnić szukanie nowego zatrudnienia. Z kolei 33 proc. ankietowanych uważa, że największy kryzys rynek pracy ma już za sobą. Respondenci wskazywali też największe trudności, jakie spowodował w ich życiu zawodowym COVID-19. Najczęściej wymieniano obawy o przyszłość w perspektywie 5-10 lat (45 proc.), większy stres przy myśleniu o pracy (38 proc.) i uczucie mniejszej stabilizacji pracy (32 proc.). (ak)

O badaniu:

Badanie przeprowadzono w dniach 10-28 września 2020 roku wśród 892 użytkowników portalu Pracuj.pl metodą CAWI. W celach porównawczych badacze odnoszą się w materiale także do wyników analogicznego pomiaru przeprowadzonego przez Grupę Pracuj w dniach 23-28 kwietnia 2020 roku wśród 1894 użytkowników portalu Pracuj.pl.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj