poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościPołowa pracowników na świecie nie czuje się w pracy szczęśliwa. Problemem brak...

Połowa pracowników na świecie nie czuje się w pracy szczęśliwa. Problemem brak poczucia celu

Jedynie około połowy zatrudnionych na świecie dobrze się czuje w miejscu pracy i czerpie z pracy satysfakcję – tak wynika z badania Global Employee Engagement Benchmark. Celem badania było sprawdzenie, czym dla pracowników jest wellbeing oraz w jaki sposób można tworzyć kulturę organizacyjną, która będzie dla nich przyjazna.

Autorzy badania na podstawie zgromadzonych odpowiedzi zidentyfikowali pięć obszarów, które mają wpływ na pozytywne doświadczenie zatrudnionych. Jest to: środowisko pracy sprzyjające zdrowiu psychicznemu i emocjonalnemu, poczucie celu i znaczenia wykonywanej pracy, poczucie bezpieczeństwa i pewność wsparcia przy realizacji wyznaczonych celów, bezpieczeństwo finansowe i poczucie, że praca jest sprawiedliwie wynagradzana, autentycznie pozytywne relacje międzyludzkie i poczucie więzi z kolegami z pracy.

„Globalne dane pokazują, że tylko 17 proc. pracowników osiąga taki poziom zawodowego dobrostanu, który nazwalibyśmy rozkwitem” – stwierdza profesor Richard Smith z Johns Hopkins University. „Niestety, prawie tyle samo, bo 14 proc. osób deklaruje, że ich poziom dobrostanu w pracy jest niski” – dodaje.

Okazuje się, że głównym problemem pracowników jest brak poczucia celu wykonywanej pracy – 42 proc. respondentów stwierdziło, że nie znajduje sensu w swojej pracy, a 37 proc. wskazało, że ich praca nie ma żadnego szczególnego znaczenia. Kolejną przeszkodą w osiąganiu satysfakcji z pracy jest poczucie braku autentycznych więzi w pracy. Na całym świecie 25 proc. pracowników czuje się w pracy samotna, a kolejne 32 proc. badanych nie czuje, że realnie przynależy do zespołu. Dla 45 proc. zatrudnionych ich miejsce pracy nie jest środowiskiem sprzyjającym zdrowiu psychicznemu i emocjonalnemu.

Najwyższy poziom dobrostanu pracowników odnotowano w Afryce (23 proc.), natomiast najniżej oceniają go Europejczycy (14 proc.).

Respondenci odnieśli się także do kwestii przywództwa – mniej więcej połowa wskazywała, że liderzy zbyt mało troszczą się o swoich pracowników, nie biorą ich zdania pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji. Podobny odsetek zatrudnionych ma poczucie, że wynagrodzenia i awanse nie są przyznawane w sprawiedliwy sposób. Ponadto prawie połowa wszystkich pracowników stwierdziła, że nie planuje długo pozostać w swoim obecnym miejscu pracy ani nie jest skłonna polecić swojego obecnego pracodawcy.

W badaniu, które zostało przeprowadzone latem 2021 roku przez Great Place to Work wraz z naukowcami z Carey Business School przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w USA, wzięło udział 14 tys. pracowników z 37 krajów świata. Pracownicy oceniali swoje miejsca pracy na podstawie 17 stwierdzeń z klasycznej ankiety Trust Index Great Place to Work. (as)

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj