Parlamentarzyści nie wiedzą do końca, czym jest konflikt interesów, w kodeksie etyki poselskiej są braki, a relacje polityków z lobbystami bywają niejasne – wynika z najnowszego raportu Grupy Państw ds. Walki z Korupcją. Lista polskich problemów jest jednak dłuższa.
„Pracujemy w cyklach, w każdym oceniany jest jeden aspekt walki z korupcją. W najnowszych koncentrujemy się na parlamencie, sędziach i prokuratorach” – twierdzi Wolfgang Rau, sekretarz wykonawczy GRECO (Grupa Państw ds. Walki z Korupcją). „Polscy parlamentarzyści, sędziowie i prokuratorzy często nie wiedzą, jak postępować w danych sytuacjach i na czym polega konflikt interesów” – wynika z raportu przedstawionego w Rzeczpospolitej. Ponadto komisja wyraża zaniepokojenie sprawą lobbystów i posiedzeń podkomisji. O ile nie mają wstępu na te spotkania, to goście mogą uczestniczyć w tych spotkaniach. Powoduje to, że część procesu tworzenia prawa nie jest przejrzyste.
GRECO zaleca także zmiany w obrębie kodeksu poselskiej etyki. Chodzi o doprecyzowanie takich kwestii, jak: sposoby unikania konfliktów interesów, dodatkowe rodzaje działalności i interesów finansowych czy relacje z lobbystami oraz innymi podmiotami zewnętrznymi. Jeśli chodzi o lobbystów komisja zaleca, aby podać konkretne i dobrze wyjaśnione przykłady relacji z lobbystami – czytamy w gazecie.
W przypadku sędziów i prokuratorów komisja rekomenduje, m.in. doprecyzowanie definicji konflikt interesów, rozszerzenie deklaracji majątkowych na rodziny oraz kontrole i ustalenie odpowiedzialności za niewypełnienie zaleceń etycznych.
Na wprowadzenie zmian Polska ma 18 miesięcy. (kg)