Poziom gospodarczy oraz perspektywy rozwojowe Polski czynią ją jednym z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Tak wynika z raportu „Central and Eastern Europe Economic Scorecard – a sustainable future in a great region” przygotowanym przez PwC i Ambasadę Brytyjską – czytamy w brief.pl.
W cytowanym przez portal raporcie wyróżniono pięć najważniejszych czynników odpowiadających za rozwój gospodarki: dostęp do rynków, zasoby dla rozwoju (kapitał ludzki, rozwój sektora finansowego, zasoby wiedzy), konkurencyjność kosztowa, stabilność (finansowa, polityczna i środowiskowa) oraz otoczenie biznesowe.
Bardzo wysoko oceniona została stabilność polityczna Polski, która uzyskała wskaźnik 8,0. To stawia ją na równi z Czechami i tuż za Słowenią (która osiągnęła wskaźnik 9,0). Tym, co wyróżnia nasz kraj, jest także jakość kapitału ludzkiego (lepszy wynik uzyskała tylko Słowacja), przy jednoczesnych niewielkich kosztach pracy: ze wskaźnikiem 8,0 plasuje się w tym przypadku tuż za Rumunią (wskaźnik 9,0) wraz z krajami bałtyckimi, Węgrami oraz Bułgarią.
„Nasza przewaga wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej związana jest nie tylko z takimi czynnikami, jak przewidywalna polityka gospodarcza, wykwalifikowani i konkurencyjni kosztowo pracownicy czy dostęp do globalnych rynków” – skomentował wyniki prof. Witold Orłowski z PwC. „Siła Polski dodatkowo wzrasta, jeśli weźmiemy pod uwagę jej rozmiar – jesteśmy największym krajem w regionie należącym do Unii Europejskiej”- dodaje.
Największą barierą dla potencjalnych inwestycji jest poziom infrastruktury: w tej kategorii Polska uzyskała wynik 2,0, przy poziomie 5,0 w Czechach i 4,0 na Węgrzech. (jl)